Yeni yılın ilk haftasında küresel borsalardaki satışları konuşmaya devam ediyoruz. Bu hafta, Apple satış tahminlerini">

USDTL'de yeni aralık 5.40-5.50 mi?

Yeni yılın ilk haftasında küresel borsalardaki satışları konuşmaya devam ediyoruz. Bu hafta, Apple satış tahminlerini düşürerek küresel büyümeye yönelik endişelerin daha da güçlenmesine neden oldu ve borsalardaki satışların derinleşmesini de tetikledi. 2019 yılına girdiğimiz bugünlerde, dünya genelinde bir tedirginlik var ve bunu fiyatlamalar üzerinde ciddi bir şekilde hissediyoruz. Bu konjonktürde, bu olumsuz havanın bir süre daha sürmesini bekleyebiliriz. 

Piyasalardaki satışların etkisi ve dün sabah Asya seansındaki hatalı işlemler USDTL kurundaki kırılganlığın yeniden artmasını tetiklemiş durumda. Dün Asya seansında kur aniden 5.88 seviyesine doğru tepkisini gösterdi sonrasında geri çekilse bile bir süredir izlediğimiz 5.30-5.40 aralığındaki seyrini sonlandırmış olabilir. Dünden bugüne kurun 5.40-5.50 aralığında olması kendisine yeni bir aralık yaratmış olabileceğini bize gösteriyor. 

Türk varlıkları üzerinde baskının olduğunu uzun bir süredir konuşuyoruz ancak kasım ve aralık aylarında TL’nin geçtiğimiz aylara göre iyimser seyri USDTL kurunun 5.30 seviyesinin altında 5.15 bölgesine doğru gevşemesini destekledi. Ancak bu tabloda bile kurun 5.15 seviyesinin altına doğru hareketinde başarılı olamaması TL’yi de rahatsız eden bir takım faktörler olduğunun sinyalini veriyor. Dolayısıyla USDTL kuru için bir süre geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekleyebiliriz. Ancak USDTL kurunun bu haftaki bu hareketi tamamen dış piyasa ile alakalı olduğunu da eklemek doğru olacaktır. Kurun kırılgan bir yapıda olması dışarıdaki en ufak bir olumsuz havada sert tepkiler vermesine neden olduğu için yeniden yükseldiğini gözlemliyoruz. 

USDTL kuru içinde bugün olağanüstü bir durum olmadıkça 5.40-5.50 aralığındaki seyrini korumasını bekleyebilirim. Önümüzdeki günlerde 5.50 üzerindeki seyri yükselişini tetiklemesi açısından önemli olabilir. Geri çekilmelerde ise şimdilik 5.40 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Bu desteğin altındaki kapanışlar yeniden 5.30-5.40 aralığını gündeme getirebilir. Ancak bu konjonktürde USDTL kuru bir süre 5.40-5.50 aralığında kalacakmış gibi duruyor. 

Bugün için takvim çok yoğun. ABD’den tarım dışı istihdam, PMI verileri ve Fed Başkanı Powell konuşması takip edilecek. Özellikle son dönemde ABD Başkanı D. Trump’ın Fed’i eleştirmesi ve bu eleştirilere rağmen geçtiğimiz günlerde Fed Başkanının Trump ile konuşmaya açığım demesi aynı zamanda ABD hükümetinin kapalı olduğu bugünlerde, başkan Powell’ın bu akşamki konuşması önemli olabilir. Tabii az önce saydığım konu başlıklarına değinmesi durumunda fiyatlamalar üzerinde hareket yaratmasını bekliyorum. Onun dışında, aralık 2018 Fed toplantısındaki konuşmasına benzer ifadelerle karşımıza çıkması piyasaları tatmin etmeyeceği gibi etkisi de hissedilmeyebilir. ABD verileri içinse Dolar üzerinde veri bazlı hareket oluşsa bile etkisinin dağılmasını bekleyebilirim. Kısacası bugünkü veriler Dolar üzerinde yeni bir trend oluşturabilecek güçte olmayabilir.