USDTL kurundaki kırılganlık sürüyor. Bu hafta USDTL’nin enflasyon rakamlarının ardından 5.13 seviyesine ka">

USDTL 'da kademeli düşüş sona mı erdi?

USDTL kurundaki kırılganlık sürüyor. Bu hafta USDTL’nin enflasyon rakamlarının ardından 5.13 seviyesine kadar düşüş kaydetmesine rağmen bu seviyeden aldığı destekle hızlı bir şekilde 5.45 seviyesine doğru tepki vermesi piyasaların kafasını karıştırdı. 

USDTL kurundaki bu hareketin nedenlerine bakıldığında, TL mevduatlarına sağlanan vergi desteğinin aralık başı itibariyle sona ermesi, TL mevduatının döviz mevduatına göre avantajını ortadan kaldırırken, kasım ayı enflasyon rakamlarının ardından 13 Aralık günü TCMB’den faiz indirimi spekülasyonlarının oluşması ve dış piyasada Dolar endeksinin 97 puan bölgesinde seyretmesi olarak yorumlayabiliriz. Diğer bir etken ise, geçtiğimiz haftalarda 5.13 seviyesine kadar kademeli bir şekilde düşüş eğilimi içerisinde olan kur için bu haftaki hareket bir tepki yükselişinin de etkisi olabilir. 

TCMB ile ilgili eklemek istediğim bir durum var. Kasım ayı enflasyonu beklentiler çerçevesinde ekim ayına göre düşüş kaydetti ve piyasaları tatmin etti. Ancak, TCMB ve ya dünya genelinde hiçbir ülkenin Merkez Bankası, tek veri ile hareket etmeyeceği için gelecek hafta 13 Aralık günü yapılacak TCMB toplantısından bir faiz hamlesi beklemediğimi belirtebilirim. TCMB her defasında enflasyon görünümüne bağlı olarak sıkı duruşunu koruyacağını belirtirken, aynı zamanda 2019 2Ç döneminden sonra enflasyonda kalıcı bir iyileşmenin başlayacağını da öngörmekte. Bu tablo karşısında, TL varlıklarda olağanüstü bir durum olmadıkça ve kurlarda agresifleşmedikçe TCMB’nin bir süre daha sıkı duruşunu korumasını bekliyorum. 

Global piyasalarda risk iştahının zayıf olması, gelişmekte olan ülke piyasalarını huzursuz ediyor. Bu durumdan, TL’nin de negatif algılandığını gözlemliyorum. İtalya’da bütçe konusu, İngiltere’de Brexit ve ABD-Çin arasında her ne kadar uzlaşı sağlansa bile ticaret savaşına yönelik belirsizliğin sürüyor olması, küresel borsalarda satış dalgası yaratıyor. Bu havanın da etkisiyle aslında USDTL kurunun geri çekilme hareketinde biraz mola vermek zorunda kaldığını da yorumlayabilirim. 

Bu konjonktürde, bugün ve yarın ABD’den açıklanacak veriler takip edilebilir. Aslında, geçtiğimiz haftalarda, Fed Başkanı Powell, 2019 yılı faiz artış hızını azaltabileceklerine yönelik açıklamalarda bulunduğu için bir süre ABD verileri ikinci planda kalabilir. Piyasalar bu konuda pek memnun değil. Dolayısıyla bu iki gün her ne kadar ABD’de takvim yoğun olsa bile fiyatlamalarda yeni bir trend oluşturacak güçte olmayabilir. Özellikle, risk iştahı bu kadar zayıfken veriler çok fazla etkili olmaz diye düşünüyorum. 

Teknik olarak, kur, 5.30-5.40 aralığındaki seyrini korumaya devam ediyor. Kur için 5.30 altı kapanışların geri çekilme hareketini hızlandırması açısından önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu durumda, 5.25 ve 5.22 seviyelerini izleyebiliriz. Buna karşın, kurun 5.40 seviyesinin üzerine doğru yükselmesi ve ısrarcı olması ise yukarı yönde hareketini devam ettirmesi açısından önemli olabilir. Kur için son günlerde kademeli düşüş eğilimi içerisinde olduğunu analizlerimizde yer veriyorduk. Bu düşüşün sonlanıp sonlanmadığına yönelik net bir yorum getirmek piyasalar bu kadar negatif iken biraz daha zorlaştı. Ancak, kur 5.40 seviyesinin üzerine doğru tepkilerinde zayıf kalmaya devam ettiği müddetçe hala aşağı yönde bir geri çekilme hareketinin oluşabileceğini düşündüğümü de belirtmek isterim.