USDTL kuru için yoğun bir hafta geride kalıyor. Bu hafta iç piyasada TCMB’nin 2019 yılı ilk enflasyon ">

USDTL 5.16 bölgesinde zorlandı

USDTL kuru için yoğun bir hafta geride kalıyor. Bu hafta iç piyasada TCMB’nin 2019 yılı ilk enflasyon raporu, dış piyasada Fed’in güvercin açıklamalarıyla USDTL kurunun aşağı yönlü hareketini hızlandırdığını gözlemliyoruz. Enflasyon raporunda, yıl sonu enflasyon beklentisinin aşağı yönlü revizesi ve TCMB’nin enflasyona bağlı olarak sıkı duruşunu yinelemesi iç piyasaya olan güveni desteklediği için TL varlıklar üzerinde olumlu fiyatlamaların korunduğunu söyleyebiliriz. Aslında şunu da eklemek isterim, USDTL’nin düşüşü 16 Ocak tarihinden itibaren başladı. Merkez, faiz kararını açıkladığı 16 Ocak günü piyasalara güven vermesi ve bir süre enflasyona bağlı olarak faiz indiriminden uzak duracağı algısını vermesi, ardından Davos’ta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarında Merkez Bankasını desteklemesi ve Türkiye’nin ilk yarıda dengelenme, ikinci yarıda toparlanma sürecine geçeceklerini vurgulaması, son dönemde yabancı yatırımcının TL varlıklara olan iştahını arttırdı. Bu konjonktürde, USDTL kurunda kademeli bir şekilde düşüşün yeniden başladığını görmeye başladık. Bu haftaki haber akışlarının da etkisiyle bu hareketini daha da güçlendirdi. 

Şimdilik Türkiye ile ilgili yeni bir gelişme olmadığı sürece kurlardaki olumlu havanın korunmasını bekliyorum. Dolar içinse bir süre güçlü bir görünüm beklemeyebiliriz. Hem Fed’in duruşu hem devam eden ABD-Çin ticaret görüşmelerinin etkisi bu durumu destekleyebilir. Günün geri kalanında, ABD tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar açıklanacak. Verilerin önemli olduğunu Fed bu hafta belirtti ancak 2 gün önce yapılan Fed toplantısının ardından Fed’in hala piyasalar üzerinde etkisinin sürmesi nedeniyle bugünkü ABD verilerinin fiyatlamalar üzerinde yeni bir hareket yaratmasını beklemiyorum. 

USDTL kuru için teknik olarak göstergelerin zayıfladığını dolayısıyla bu tabloda yukarı yönde hareketinde zorlandığını görmekteyim. Kurun ortalamalarının altında kalması da bu durumu tetikliyor. Bu hafta, 5.16 seviyelerinde oldukça zorlandık. Dolayısıyla bu seviye yakın destek konumunda izlenebilir. bu desteğin altındaki seyir ise 5.13 en son kasım ayı sonunda gördüğümüz noktaya doğru uzama hareketini beraberinde getirebilir diye düşünüyorum. Genel resimde, olağanüstü bir durum olmadıkça USDTL kuru için beklentim, aşağıda 5.13 yukarıda ise 5.55 seviyesinin kritik olması. Bu noktaların altında veya üzerinde bir kur görmediğim sürece USDTL kurunda yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir.