Küresel çapta, ABD Doları güçleniyor ve Dolar endeksi(DXY) 94 puan seviyesine doğru yükselmey">

USD/TL, 3.60'a ışık yakıyor

Küresel çapta, ABD Doları güçleniyor ve Dolar endeksi(DXY) 94 puan seviyesine doğru yükselmeye çabalıyor. Son günlerde, Dolar endeksinin yükselme hızı oldukça dikkat çekici. Dolar endeksindeki yükselme, USD/TL kurunda yukarı yönde baskı yaratıyor. Aynı zamanda, DXY yükselmekte ısrarcı olmaya devam ederse bu durum ilerleyen günlerde GOP’lardaki seyrin bozulmasına neden olabilir.

USD/TL kuru için bugünün gündeminde, Türkiye’den enflasyon rakamları vardı. Eylül ayında enflasyon, piyasaların beklentisi doğrultusunda açıklandı. Rakamlar, ağustos ayına göre artış kaydetmeye devam etti. Çekirdek enflasyon rakamının 2004 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı görülüyor.

TCMB’de enflasyon endişesi sürüyor ve 26 Ekim tarihinde yapılacak toplantısında enflasyon kaynaklı sıkı duruş politikasını sürdürmesi beklentiler dahilinde. Dolayısıyla, bugün açıklanan enflasyon rakamlarının TL varlıklar üzerinde büyük bir sapma oluşturmadığını söyleyebiliriz. USD/TL kuru için dış piyasada Doları izlemeye devam edeceğiz.

Bugün, gündem sakin ancak önümüzdeki üç gün açıklanacak ABD verilerini yakından takip etmekte yarar var. Son aylarda, zayıf Dolar algısını konuştuk ancak Dolar artık ivmelenme iştahını sürdürmek istiyor. Zaman zaman ivmesi hız kesse bile yine kendisine bahane bulup yükselmek isteyen bir Dolar var karşımızda. Dolayısıyla, USD/TL kuru içinde bugün geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini ve bugünü 3.55-3.60 aralığında geçirmesini bekleyebiliriz. Kur için kritik direnç 3.60 seviyesinden geçmekte eğer Dolar endeksi 94 puanın üzerine güçlü bir ivmelenme oluşturursa, kur içinde 3.60 ve üzerinde ise 3.64’e doğru hamleler beklenebilir.