USD/JPY Analizi

USD/JPY paritesi bugün 111.0 üzerine çıkarak son yedi haftanın en yüksek seviyesini test etti. Kısa vadeli bu seviye altına gerileyen paritede ABD kanadından zayıf gelen perakende satışlar verisinin etkisinin olduğu söylenebilir. Ağustos ayını yansıtan perakende satış rakamları %0.2 oranında aylık bazda bir daralma yaşadı. Otomotiv satışları hariç tutularak hesaplanan çekirdek perakende satışlar ise %0.2 oranında artış kaydetti. Gelen veri piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Ayrıca bir önceki aya ait veriler de aşağı yönlü revize edildi. Veri sonrasında paritede öncelikle aşağı yönlü bir seyir oluşsa da gelen tepki alımları ile yeniden 111.0 noktasına yakın bir bölgede seyrediyor. Günün geri kalanında forex piyasalarında ABD kanadındaki ikincil düzey veriler paritenin seyri açısından takip edilebilir.

Teknik Analiz: 111.00 direnç seviyesi parite de önemli bir konuma sahip. Bu seviyeyi deneyen USDJPY kurunda güçlü alımların devam etmesi yukarı yönlü harekete ivme katabilir. Böyle bir durumda 112.15 direncine doğru bir fiyat hareketi başlayabilir. Aksi halde geri çekilmelerde 110.50 seviyesi destek konumunda ve bu nokta altındaki seyirler paritenin aşağı yönlü hareketine hız kazandırabilir. Teknik göstergeler (MACD, RSI), paritedeki pozitif yönü şimdilik destekliyor. 

Direnç: 111.00 / 112.15 / 114.30
Destek: 110.50 / 109.90 / 109.00

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.