Ufukta Fed'den faiz artırımı görünmüyor

Seda Yalçınkaya
Fed’den yılın son toplantısını alıp yılı kapattık. Piyasa beklentisine bağlı olarak Fed faizlerde değişikliğe gitmedi. Böylelikle Fed faizi  %0 - %0.25 hedef bandında bıraktı. Yayımlanan noktasal grafiklere göre 2021 yılında faiz artırımı olması beklenilmiyor. FOMC üyelerine göre 2022’de 1 kişi faiz artırımı yönünde dururken, 2023’te 5 üye faiz artırım bekliyor. Bu salgının yaralarının uzun bir süre kalacağı ve faizlerde bunun etkisinin hissedileceğine yönelik güçlü sinyal veriyor. 

Fed’in ekonomik projeksiyonlarında aşının getireceği toparlanma kısmen yansıtılmış görünüyor. 2023 yılına kadar yıllık işsizlik oranında gerileme beklentisi var. Bu yılın büyüme beklentisi %3.7 daralmadan %2.4 daralmaya revize edilmiş ve diğer yıllardaki büyüme beklentileri de yukarı çekilmiş. Enflasyon beklentilerinde önemli bir değişim bulunmuyor. Aşıya yönelik gelişmelerin ekonomik göstergelerde iyileşme beklentisine evrildiğini söyleyebiliriz.

Genel olarak sakin bir toplantı oldu. Heyecan yok. Sürpriz yok. Fed’in varlık alım programına ilişkin daha fazla detay almış olduk. Hedeflere ulaşmada önemli bir kazanım sağlanana kadar tahvil alımlarını sürdürecek ibaresi güçlü bir sözlü yönlendirme olarak okunabilir. Her ay 120 milyar $ tahvil alımı devam edecek. Aylık 80 milyar $ tutarında hazine kağıdı ve 40 milyar $ tutarında mortgage destekli menkul kıymet alımını sürdürecek.

Tüm bunların yanında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacak. Yüksek ihtimal mali destek vurgusu gelecektir. Şimdilik piyasada önemli bir değişim bulunmuyor. Dolar endeksi yatay ve güçsüz seyrini sürdürmekte. İlk piyasa reaksiyonunda ons altında bir hareketlenme oldu ancak şu an 1847$ seviyesinde dengelenme çabası hakim. DolarTL 7.80’de yatay. 

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.