TÜFE Verisi - Değerlendirme

Ekim ayı TÜFE verisi %2.67 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Beklentiler %2.50 seviyesinde yoğunlaşıyordu. Yıllık TÜFE ise %24.52’den %25.24 seviyesine yükselmiş oldu. Çekirdek TÜFE ise %2.61 yükselişle %24.34 seviyesine ulaştı. Geçen ay çekirdek %24.05 seviyesindeydi. Burada da yıllık bazda artışların devam ettiğini görüyoruz. 

Mevsimsel ürünlerin enflasyonda önemli etkisinin olduğunu görmekteyiz. Mevsimlik ürünleri hesaplamadan çıkardığınızda %2.67 olan enflasyon %1.91 seviyesine geriliyor. Bir diğer etken ise baz etkisinden kaynaklandı. Geçen yıl ekim ayında TÜFE %2.08 seviyesindeydi. Enflasyonun geçen yılın 58 baz puan daha üzerinde gelmesi yıllık bazdaki artışı da neden oldu. 

Ürün gruplarında fiyatı düşen tek ana grup Ulaştırma oldu. Bunun dışında fiyatı düşen bir grup bulunmuyor. Enflasyona en büyük katkı Ekim ayında 0.91 puan ile giyim ve ayakkabıda, 0.74 puan ile Gıda ve alkolsüz içeceklerden ve 0.61 puan ile Konut sektöründen geldi. %2.67’lik enflasyonun %2.26’lık kısmı sadece bu üç gruptan oluştu. Giyim ve ayakkabı grubunda mevsimsel etkilerinden büyük etkisi var. 

Çekirdek tarafında ise herhangi bir yumuşama görülmüyor. İşlenmemiş gıda, işlenmiş gıda, enerji fiyatları, enerji ve gıda dışı mallar hemen hepsinde yükselişler var. Özellikle gıda grubunda enflasyonun yüksek geldiğini söylemek mümkün. 

Ağustos ayında yaşadığımız kur yükselişinin geçişkenliğini görmeye devam ediyoruz. Bu geçişkenliğin etkisinin giderek yavaşlaması bekleniyor. Ancak ne şiddette olacak göreceğiz. Ekim enflasyonu bu yavaşlamanın kısa sürmeyeceğini gösteriyor. 

TCMB’nin 2018 yılı enflasyon hedefi %23.5 seviyesinde bulunuyor. Bu açıklamanın ardından ekonomistler daha ılımlı olan beklentilerini yükseltmişlerdi. Enflasyonun %23.5 olması için gelecek iki ay geçen yılki seviyelerin altında veriler gelmesi gerekli. Geçen yıl Kasım ayında %1.49 ve Aralık ayında %0.69 açıklanmıştı. 

Kısa vadeli faizler %23.10 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyelerde seyirler devam edebilir. Son günlerdeki düşüşünü bu seviyelerde durdurabilir. 10 yıllık tahvil faizleri ise %17.82 seviyesinde. BU seviyede bir miktar yatay seyirler görebiliriz. 

TCMB’nin %24 politika faizi bu tabloya göre yeterli değil gibi görünüyor. TCMB bir süre daha faizin etkilerini izlemeyi sürdürecektir. 

Kur üzerinde şimdilik sınırlı bir etki görmekteyiz. TL üzerinde ABD ile ilişkiler daha ağır basıyor görünüyor.