Ağustos ayında TÜFE verisi %0.86 ile beklentilerin oldukça altında geldi. Bu veri ile birlikte yıllık enflasyo">

TÜFE Değerlendirmesi, TCMB Beklentisi ve DolarTL

Ağustos ayında TÜFE verisi %0.86 ile beklentilerin oldukça altında geldi. Bu veri ile birlikte yıllık enflasyon %16.65 den %15.51 seviyesine geriledi. Çekirdek enflasyon ise manşetin altında aylık %0.06 artış gerçekleştirdi. Çekirdek enflasyon yıllık bazda %16.20’den %13.60 seviyesine hızlı bir geri çekilme gösterdi. 

Enflasyondaki düşüşün temel nedenleri olarak, 

- İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüş. Özellikle sebze meyve, 
- Baz etkisinin etkisi. Geçen yıl ağustos ayında %2.3 seviyesinde oluşmuştu ve tarihsel ortalamaların üzerindeydi. 
- Talep koşullarının zayıf kalması ve enflasyondaki düşüşü desteklemesi, 
- Küresel koşulların yardımcı olması. Emtia ve ithal fiyatlar üzerindeki baskının azalması,
- Birikimli kur etkisinin azalması, 
Gösterilebilir. 

Çekirdek tarafındaki düşüş oldukça etkileyici. Diğer yandan ÜFE verisinin %0.59 düşmesi ve yıllık ÜFE’nin de %21.6’dan %13.45 seviyesine gerilemesi de maliyet baskısı açısından olumlu algılanabilir. 

Veri’yi TL pozitif olarak algılayabiliriz. TCMB’nin faiz indirimi sürecini destekliyor. 12 Eylül tarihinde TCMB’nin faiz indirimine devam etmesini ancak indirim şiddetinin önümüzdeki günlerdeki koşullara göre değişkenlik gösterebileceğini söylemek mümkün. Bizim beklentimiz TCMB’nin 200-250 baz puan faiz indirimi yapacağı yönünde bulunuyor. 

Veri sonrasında DolarTL’nin gerilemesini doğal karşılıyoruz. 5.78 seviyesi dolar için kritik bir destek olabilir. Bu seviyenin altına gerilemesi durumunda tansiyonda azalma olduğunu düşüneceğiz. Dolar kurunun 5.68 seviyesinin altına gerilemesi ile tansiyonun iyice düştüğünü söylemek mümkün.