Trump bu sefer başaramadı

Trump endişelerinin yeniden gündeme gelmesi, Doların küresel çapta değer kaybetmesine neden oluyor. ABD’de iki Cumhuriyetçi senatör Trump’ın sağlık yasasına karşı oy kullanacaklarını belirtti. Bu haber akışı, Trump’ın sağlık tasarısının yasalaşamayacağı endişesini yeniden gündeme taşımasıyla piyasalardaki risk iştahının azalmasına neden olmuş durumda. Forex piyasaları, yeni haftaya sakin bir veri takvimiyle başlamasına karşın Trump’ın sağlık yasasıyla yeniden piyasaları hareketlendirdi. 

Trump endişesi piyasalarda korku havası yaratınca güvenli limanlara doğru kaçışlar izleniyor. Ancak, sağlık yasasına yönelik endişeler sürpriz bir durum değil. Geçtiğimiz aylarda da, bu haber akışına yönelik piyasalarda sert fiyatlamalar izlenildiği için bugün piyasalarda daha sakin tepkilerin olduğunu söylesek yanlış olmaz. Örneğin, piyasalardaki korku havasını gösteren VIX endeksinde dünden bugüne büyük bir değişim gözlenmiyor. Dolayısıyla, Trump endişesi bugün yavaş yavaş dağılmaya başlayabilir ve bu durum piyasalardaki risk iştahının toparlanmasını destekleyebilir. 

ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak 2017 tarihinde koltuğu devraldığından beri piyasaların gündeminden inmiyor. ABD başkanlık seçim sürecinde Trump’ın vermiş olduğu vaatlerinden bir tanesini bile hayata geçirememiş olması piyasaların Trump’a olan güveni her geçen gün daha da zayıflatıyor. Bu durum, Trump ile ilgili gelişmelerde artık piyasaların çok fazla tepki vermemesine neden olmuş durumda. Bugünkü, Trump’ın sağlık yasasına yönelik gelen haber akışı bu duruma verilecek bir örnek olarak düşünüyorum. 

Temmuz ayını ortaladık ve yaz mevsimini aslında ne çok hareketli ne çok sakin geçiriyoruz. Fed kaynaklı piyasalarda oluşan güçlü Dolar algısı bulunmuyor, Trump ise piyasalar tarafından iştahla fiyatlanmıyor. Aynı zamanda, ABD’den açıklanan son dönem verileri de piyasaları tatmin etmiyor. Dolayısıyla, ABD Doları sakin ve zayıf bir yaz geçiriyor. Anlaşılan, Eylül ayına kadar da Doların çok güçlü olabileceğini düşünmüyorum. 

26 Temmuz tarihinde bir Fed toplantısı bulunuyor ancak bu ay Fed’den bir aksiyon beklenilmiyor. Bir sonraki toplantısı ise 20 Eylül olarak karşımıza çıkmakta. Eylül toplantısına doğru zaman daraldıkça eğer Fed üyelerinden şahin tonda açıklamalar gelir ve ABD verileri piyasaları tatmin etmeye başlarsa bu durumda toparlanmaya başlayan bir Dolar izleyebiliriz. Ancak, Trump kaynaklı zaten güçlü Dolar beklenilmediği gibi Fed ve ABD verilerinden olumlu bir tablo görülmediği müddetçe de güçlü Doların bir süre daha rafta olacağını söyleyebilirim. 

Son dönemde, gelişmekte olan ülke piyasaları konuşulmaya başlandı. Özellikle, haziran ayında majör merkez bankalarından gelen şahin açıklamalar GOP’lardaki seyri olumsuz etkilemeye başladı. Hemen akıllara “gelişmekte olan ülke piyasalarından fon çıkışları mı başladı” sorusunu gündeme getirdi. 2017 yılının başından bu yana GOP’larda da oldukça dalgalı seyirler izleniyor. Zaman zaman fon çıkışları olduğu gibi fon girişlerinin de olduğunu söyleyebiliriz. 

Gelişmekte olan ülkelerin her birinde ayrı bir hikaye olduğunu her yazımda belirtiyorum. Son dönemde, her ülkenin de ekonomik göstergelerinde yavaş yavaş toparlanmalar izleniyor. Kısacası, çarkların iyiye döndüğü görülmekte ve bu durumu Brezilya ve Rusya Merkez Bankalarının faiz indirimlerine başlama kararından da anlayabiliyoruz. Dolayısıyla, piyasalardaki küçük bir endişe havası veya Dolarda güçlenme görülmesi durumunda hemen GOP’lardan çıkışların şiddetleneceğini veya GOP’lara yatırım cazibesinin azalacağını söylemek yanlış olabilir. 

2017 yılının ikinci yarısındayız ve gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik cazibenin canlı kalmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.