Kasım ayının sonuna geldik sayılır. Bu ay, TL varlıklardaki oynaklık arttı ve kurlar cephesinde rekor üstüne rek">

TL varlıkları konuşmaya devam

Kasım ayının sonuna geldik sayılır. Bu ay, TL varlıklardaki oynaklık arttı ve kurlar cephesinde rekor üstüne rekor seviyeleri konuşmaya başladık. Yılı kapatmamıza bir ay kaldı ancak hala kurlardaki tansiyon azalmış değil. Dolayısıyla, kurlarda yukarı yönde tepkilerin devam etmesi beklenebilir. 

Bugüne baktığımda, dış piyasada ABD’de vergi ile ilgili gelişmeler konuşuluyor. Dün, ABD Senatosu Bütçe Komitesi, Cumhuriyetçilerin vergi tasarısını kabul ederek, Senato Genel Kurulu'na gönderdi. Ardından, ABD Başkanı D. Trump ise vergi ile ilgili gelişmelerin olumlu yönde ilerlediğini ve hayata geçirileceğini vurguladı. Bilindiği üzere, vergi paketinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği oldukça önemli, ekim ayında vergi çalışmalarının akmadan sürüyor olmasını Dolar açısından pozitif fiyatlamıştık. Ancak, artık piyasalar daha net bir sonuç bekliyor. Dolayısıyla, gelen bu haber akışları sınırlı bir etki yaratıp piyasalardaki algıyı değiştirmeye yetmiyor. Bugünde, ABD’de açıklanacak veriler ve Fed üyelerinin konuşmalarını takip etmekte fayda var. Aralık ayı Fed toplantısına doğru zaman daraldıkça, faiz artırımına kesin gözle bakan piyasalar Doların güçlenmesini sağlayacaktır. 

Güçlenmek isteyen Dolar, gelişmekte olan ülke piyasaları açısından pek hoş karşılanmayabilir. Zaten, kasım ayında temkinli Dolara rağmen gelişmekte olan ülke piyasalarından fon çıkışları sürdü ve TL ay boyunca Dolar karşısında %3.50, Euro karşısında ise %5.45 değer kaybetti. Dolayısıyla, GOP’lar yılın sonuna doğru cazibesini yavaş yavaş kaybetmeye başlamış gözüküyor. Ancak, bu tablo tam olarak negatife dönmüş değil. Hala, GOP’lara zaman zaman iştahlanmanın olması beklenebilir. Ancak, TL’deki hikaye başka ve GOP sepetinde kasım ayı içerisinde en çok negatif ayrışan para birimi olarak karşımıza çıkıyor. 

Türkiye’ye yönelik risk algısında da bir iyileşme yok. Kasım ayı içerisinde en yüksek 220 puana yükselen, Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı son günlerde aşağı yönde tepki vermeye başladı. Ancak, Türkiye’ye yönelik risk algısı hala devam ediyor dolayısıyla CDS rakamında ilerleyen süreçte yukarı yönde tepkiler gelebilir. Bu durum, TL’deki kırılganlığın daha da artmasına neden olacaktır. 

Bizim hikayemize gelecek olursak, bir çok konu başlığı var ama bu aralar en merak edilen konu ABD’deki davalar hakkında. Bugünde dava ile ilgili gelişmeler yakından takip edilecek. Bu durum, TL varlıklar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor ve kurlarda bir rahatlama izleyemiyoruz. 

USD/TL kuru için teknik açıdan büyük bir değişiklik yok. Kur, 3.98 seviyesinin üzerine yerleşirse bu durum 4.00 seviyesine doğru ivme kazanmasına neden olabilir. Bugün, 3.95 çevresinde seyrediyor ve hala yukarı yönde gitme iştahının olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla, kurda bir süre daha geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Özellikle, 3.90 seviyesinin altında kalıcı bir seyir izlenmeyebilir. 

EUR/TL kuru için 4.72 rekor seviyesi olarak takip ediliyor. Kur, 4.70 çevresinde ısrarcı olmaya devam ediyor. Dolayısıyla, ilerleyen süreçte yeniden 4.72 seviyesine doğru ivmelenmesi beklenebilir. Geri çekilmelerde satış baskısı için ilk etapta 3.65 ardından 3.60 bölgesi takip edilecektir. Ancak, USD/TL’de olduğu gibi EUR/TL’de de geri çekilmelerin sınırlı kalacağı bir ortam olabilir. 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.