Yeni yılın ilk haftasında, TL lehine hareketler sürüyor. Türkiye’ye yönelik risk algısında iyile">

TL lehine hareketler sürüyor

Yeni yılın ilk haftasında, TL lehine hareketler sürüyor. Türkiye’ye yönelik risk algısında iyileşmenin devam ediyor olması, Dolar endeksinin geri çekilmesi ve TL swap faizlerindeki aşağı yönlü eğilim, USD/TL kurunun düşüşünü destekliyor.

Bu haftanın en önemli verisi, bu sabah açıklanan Türkiye enflasyon rakamlarıydı.

Aralık ayına yönelik açıklanan veride, baz etkisinden kaynaklı olarak manşet enflasyonda düşüş görülmekte, çekirdek enflasyonda ise bir önceki aya göre artış dikkat çekiyor. Hala enflasyonda bir iyileşmenin olduğunu söylemek zor. Özellikle, çekirdek enflasyondaki artışın sürmesi de rahatsız edici. Çekirdek enflasyon, altın, enerji, gıda ve alkolsüz içecekler ve tütün hariç hesaplanan bir veri ve bu sayılanlar aslında TCMB’nin de müdahale edemeyeceği noktalar. Bunlar hesaplamadan çıkmasına karşın artışın korunuyor olması aslında bize bozulmanın farklı gruplarda da devam ettiğini gösteriyor. 

Dolayısıyla, 18 Ocak tarihinde TCMB’nin sıkı duruşunu koruması bekleniyor. 2018 yılında, TCMB’nin odağında enflasyon olacaktır. Eğer, enflasyonda istikrarlı bir şekilde azalma görülürse bu durumda TCMB politikasında değişikliğe gitmek isteyebilir. Ancak, enflasyonda iyileşme görülene kadar sıkı duruşunu koruyacağını düşünmekteyim. Enflasyon verisinin ardından TL varlıklar üzerinde sınırlı negatif bir etki izlendi. Sonrasında, fiyatların normale döndüğü görülüyor. 

Dış piyasada, Dolar temkinli. Dolar endeksi, 92 seviyesinin altında ve gelişmekte olan ülke piyasalarının yeni yıla oldukça pozitif başladığını gözlemliyoruz. Bugünde dâhil olmak üzere önümüzdeki iki günde ABD’den veri akışı yoğun. Bu akşam, Fed’in 12-13 Aralık tarihlerindeki toplantısının tutanakları yayınlanacak. Ancak, tutanaklar kaynaklı Dolar üzerinde yeni bir fiyat hareketinin görülmesi beklenmiyor. Faiz dışında enflasyon vurgusuna dikkat ediyor olacağız. Piyasaların, Cuma gününü beklediğini söyleyebilirim. Cuma günü, ABD tarım dışı istihdam verisine kadar Doların sakin seyrini koruması bekleniyor. Dolayısıyla, bu hafta olağanüstü bir durum olmadıkça tarım dışı istihdam verisine kadar USD/TL kurunun aşağı yönde tepkisini koruması beklenebilir. 

Teknik olarak, USD/TL’de 3.74-3.75 bölgesi destek konumunda. Kur, bu destek noktalarının altına doğru tepki vermek isteyebilir. Ancak, yönünü daha da aşağı çevirmesi için bu desteklerin altında uzun vadeli güçlü kapanışların görülmesine ihtiyaç var. Yukarıda ise 3.80 bölgesinin üzerine doğru hamlenin başlaması, piyasada senaryoların TL aleyhine döndüğünün göstergesi olarak yorumlanabilir.