TCMB 19 Mart tarihindeki toplantısını bugün acil olarak gerçekleştirdi. Merkez, 100 baz puan faiz indirerek 1 ">

TCMB'den beklenen faiz indirimi geldi

TCMB 19 Mart tarihindeki toplantısını bugün acil olarak gerçekleştirdi. Merkez, 100 baz puan faiz indirerek 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını %10.75’ten %9.75’e indirdi. 

Hem talep koşulları hem enerji fiyatları hem dış talep koşulları virüs etkisiyle enflasyon üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Dolayısıyla Merkezin bu açıdan eli rahat olduğu için enflasyon konusunda tedirgin değil. 

Küresel piyasalarda, Corona virüsü nedeniyle Merkez Bankalarından faiz indirimleri gelmeye devam ediyordu. Dolayısıyla bizde kurum olarak bu toplantıda Merkez Bankasından bir faiz indirimi bekliyorduk. Zaten önceki toplantılarda da faiz indirimine ihtiyaç olan bir tablo çiziyordu. Bu tablo daha şiddetli gözüküyor. Bugünkü bu adım çok da sürpriz değil. 

Merkez, gerekirse 3 aylık repo ihaleleri açacağını, finansal istikrarı desteklemek için tedbir seti ortaya koyacağını belirtti. Likidite açısından kimsenin endişe etmemesini, gereken yerde gereken zamanda herkese likidite sağlanacağı mesajı veriyor. Aslında diğer merkez bankalarına paralel mesajlar. Olumlu karşılıyoruz.

USDTL kuru zaten karar öncesi virüs nedeniyle yükselmeye devam ediyordu. Dolayısıyla karar kurda kalıcı bir düşüşe neden olabilecek güçte değil çünkü GOP’larda fon çıkışları sürüyor ve bu durumda kurdaki geri çekilmeleri sınırlı kılıyor. Dolayısıyla bir süre daha kurda geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Ani tepkilere karşı dikkatli olunmasında yarar var.