TCMB'de enflasyon korkusu sürüyor

TCMB, bugün yapmış olduğu para politikası kurulu toplantısında piyasaların beklentisi doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Merkezin, temmuz ayı metniyle bugünkü toplantı metni arasında enflasyonla ilgili bazı değişikliklerin olduğu dikkat çekiyor. 

Metnin ilk cümlesinde, “son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güç kazandığına işaret ettiği” belirtiliyor. Bir önceki metinde bu cümle, “son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir” şeklinde yer alıyordu.

Burada “güç” kazanıyor ifadesi Merkez Bankasının ileriye dönük ekonomik aktivitelerde güçlü beklentiler içerisinde olduğu anlaşılıyor.

Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyet gücünü korumaktadır ifadesinin bu toplantıda tamamen kaldırıldığı dikkat çekiyor. Bu cümleyi aslında bazı alınan teşviklerin zamanlama olarak sonuna gelinmesinden ötürü kullandığını düşünmekteyiz.

Enflasyonla ilgili, temmuz ayındaki toplantısında, “son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır” ifadesi yer alırken bunun bu toplantıda tamamen değiştiği görülmekte. Özellikle, ağustos ayı enflasyon rakamlarında çift haneye ulaşılması anlaşılan TCMB’yi de rahatsız etmeye devam ediyor. Bu toplantıda, “enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon göstergelerine ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır” cümlesi metinde yerini almış bulunmakta. 

Bu toplantıda, beklenildiği üzere metinde enflasyona yönelik ifadelerde oldukça belirgin değişiklikler söz konusu. Özellikle, çekirdek enflasyonun Merkezin metninde yer alması oldukça önemli bir durum çünkü çekirdek enflasyon 2010 yılından sonra ilk kez çift haneye ulaştı.

Bilindiği üzere, TCMB 2017 yılında da enflasyonla mücadeleye devam ediyor ve ağustos ayına kadarki olan süreçte enflasyondaki tablo Merkez çerçevesinde bir risk olarak görülüyordu ancak bu toplantıdaki kadar enflasyona bakış açıları kötümser değildi. Enflasyonda bundan sonraki süreç oldukça kritik olacak ve bu toplantıda bu kadar net bir şekilde dilini değiştiren Merkez, ilerleyen süreçte de enflasyonda hızlı bir şekilde iyileşme beklemediğinin de sinyalini vermiş gibi gözüküyor. TCMB, 2017 yılının kalanında ekim ve aralık olmak üzere iki toplantısı bulunuyor ve bu koşullar altında bu toplantılarda da sıkı duruşunu koruması beklenebilir. 

Ocak ayından bu yana sıkı duruşunu koruyan TCMB, TL üzerindeki oynaklığı azalttı ve azaltmaya devam ediyor. Dolayısıyla, bu duruşunu koruyarak bir süre daha iç tarafta enflasyon rakamlarını takip ederken dış piyasada ise Fed-Trump ikilisiyle şekillenen ABD Dolarını takip edecektir. 

Beklentiler dahilinde alınan karar ve enflasyon vurgusunun ardından, TL varlıklar üzerinde sınırlı pozitif bir etki izlendi ve USD/TL kuru 3.4465 seviyesine doğru geri çekildi. Şu sıralarda, yeniden 3.45 seviyesinin üzerine yükselen kur için beklentiler bir süre daha 3.45 çevresinde tutunmaya devam etmesi yönünde. Özellikle, dış piyasada Doların güçlenmeye çalışması gelişen ülke para birimlerindeki seyri bozmaya neden olduğu gibi USD/TL kurunun da yukarı yönde tepki vermesini tetikliyor. Dolayısıyla, kurda geri çekilmeler sınırlı ve 3.45 seviyesinin üzerindeki seyrinde ısrarcı olması durumunda ise 3.45-3.50 aralığında bir süre izlenebilir.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.Fiyat, veriler ve bilgilerin eksik ve doğrulanmaya muhtaç olabileceği tarafınızca dikkate alınmalıdır.  Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesinden İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.