TCMB, 2018 yılının ikinci faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda Merkez Bankası faiz oranları">

TCMB yine şaşırtmadı

TCMB, 2018 yılının ikinci faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Karar metninde, yeni bir ifade eklenmiş olarak dikkat çekiyor. Bu cümle dışındaki kısım, ocak ayındaki metinle aynı olduğu için aslında karar metninde de sürpriz bir durumun olmadığını söyleyebilirim. 

TCMB, “Ana eğilime ilişkin göstergeler katılık sergilerken çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği gözlenmektedir” ifadesini ekleyerek, sıkı duruşunu korumaya devam edeceği mesajını yinelemiş oldu.  TCMB, bu ifadeyle enflasyonun düşeceğine yönelik beklentisinin daha zayıf olduğunu bir kez daha piyasalara yansıttı. 

Bu hafta içerisinde, şubat ayı enflasyon rakamlarında da görmüştük. Baz etkisinden kaynaklı olarak manşet enflasyonda düşüş eğilimi devam ederken, çekirdek enflasyonunda %11’lerin üzerinde devam ediyor olması zaten TCMB’nin elini rahatlatan bir durum değil. Dolayısıyla, bu rakamlar ışığında piyasalar bugünkü karara yönelik bir beklenti içerisine girmedi. 

18 Ocak tarihinden bu yana TL varlıkların performansına baktığımız zaman, TL’nin Dolar karşısında %1’e yakın, Euro karşısında ise %2’nin üzerinde değer kaybettiği görülüyor. Ancak, bu oynaklık geçtiğimiz yıla kıyasla daha sakin dolayısıyla TL’nin ocak ayından bu yana göstermiş olduğu fiyat hareketi de Merkez Bankasının sıkı duruşunu korumasını destekliyor. Geçtiğimiz yıl, yüksek enflasyonla mücadeleye devam etse bile TL’deki oynaklık nedeniyle faiz oranlarında özellikle geç likidite penceresinde kademeli olarak faiz artırımlarına giden Merkezin en azından bu yılın ilk aylarında bu riskle karşılaşmaması bir ayrıcalık olarak değerlendirilebilir. 

Önümüzdeki toplantı, 25 Nisan tarihinde bulunuyor. Bu toplantıya kadar, TCMB mart ayı enflasyon rakamını ve Fed’in mart ayındaki toplantısını almış olacak. Açıkçası, piyasalarda güçlü Dolar algısı oluşmadığı müddetçe ve enflasyon rakamlarındaki iyileşme eğilimi de sürerse bu durumda Nisan ayındaki TCMB toplantısında da bugünkü gibi bir sürpriz beklenmeyebilir. 

Piyasa hareketine baktığımızda, USD/TL kuru sabah saatlerinden bu yana 3.79-3.8080 aralığındaki fiyat hareketini korurken, dış piyasada EUR/USD’nin 1.24 seviyesinin üzerinde olması EUR/TL’nin 4.73 bölgesini zorlamasına neden oluyor. Dolayısıyla, EUR/TL’nin yükselme çabasını dış piyasadaki Euronun hareketine bağlamak doğru olacaktır. Sonuç olarak, sakin bir TCMB toplantısını geride bırakarak, TL varlıklar üzerinde bir etki izlememiş olduk.