Yılın son ve haftanın en merak edilen toplantısı sonuçlandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını ">

TCMB tatmin etmedi

Yılın son ve haftanın en merak edilen toplantısı sonuçlandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklentisi, geç likidite penceresinde 100 baz puanlık bir artırıma gitmesi yönündeydi ancak beklentileri karşılayamadı. Merkez, GLP’yi %12.25’ten %12.75’e yükselterek, 50 baz puanlık bir artışa gitti. 

Karar metninde büyük bir değişiklik yok. Ekonomik faaliyetlerdeki iyileşmeye daha güçlü vurgu yapıldığı dikkat çekilirken, enflasyon konusundaki ve sıkı duruş hakkındaki görüşlerin aynen korunduğu görülmekte. 

TCMB bugün yapmış olduğu bu artışla kendisine fonlama maliyeti açısından yukarıda 50 baz puanlık bir alan yaratmış oldu. Kasım ayında, piyasadaki oynaklığın önüne geçmek için yapmış olduğu hamleleri arasında en son 21 Kasım tarihindeki hamlesinde %12.25 fonlama maliyeti ile piyasadaki oynaklığı azaltmıştı. Dolayısıyla, bugünkü bu kararın ardından fonlama maliyetindeki seyri izlemeye devam etmeliyiz. 

Merkez, son dönemdeki beklentileri göz önünde bulundurarak faiz hamlesini gerçekleştirdi. Yapmasaydı, piyasaların Merkeze olan güvenini zedeleyebilirdi. TCMB, enflasyonla mücadeleye devam ediyor ve agresif bir şekilde faizi arttırmadı. 2018 için kendisine konfor alanı açmış oldu. Yeni yılda da, piyasaları yakından takip edecek özellikle enflasyon için mücadelesinden vazgeçmeyecektir. Zorunda kalmadıkça faizlerle oynamak istemeyebilir.  

Merkezin hareketi, sürpriz değildi aksine piyasaları tatmin etmediğini TL varlıkların karar sonrası verdiği tepkiyle ölçmekteyiz. Karar sonrası USD/TL kuru 3.82 seviyelerinden 3.89 seviyesine doğru hızlı bir yükseliş kaydetti. Şu sıralarda, 3.87 bölgesinde dengelenmeye çalışıyor. Kur için 3.8380 bölgesi 50 günlük hareketli ortalamasının denk geldiği bölge olarak takip ediliyor. Bu destek noktasının altındaki kapanışlar kurda rahatlama göstergesi olarak yorumlanabilir. Ancak, USD/TL kurundaki oynaklık yüksek dolayısıyla yukarı yönde sert tepkilere karşı dikkatli olmakta yarar var.

Son olarak, şunu eklemek isterim. Dün akşam piyasalardan bir Fed geçti ama oldukça sakindi. Piyasalarda güçlü Dolar algısını oluşturmadığı için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Eğer, Fed dış piyasada Doları hareketlendirseydi ve kurlarda TCMB öncesi yukarı yönde sert tepkiler izlenseydi bu durum TCMB’nin 50 bp üzerinde bir artışa gitmesine bile neden olabilirdi. Dolayısıyla, Fed’in piyasaları hareketlendirmemesi ve gelişmekte olan ülke piyasalarının nefes almasını kolaylaştırmış durumda. En azından, TL o sepetten şimdilik olumsuz etkilenmiyor. 

2018 yılındaki ilk toplantısı 18 Ocak tarihinde bulunuyor. 

Merkez, 18 Ocak tarihine kadar piyasaları yakından izlemeye devam edecektir. Eğer, enflasyondaki artış devam eder ve TL varlıklardaki oynaklıkta sürerse bu durum Merkezin yine küçük bir miktarda faiz artırımına bile gitmesine neden olabilir. Ancak, bunun kararını önümüzdeki bir aylık süreç belirleyecektir.