TCMB ihtiyatlı duruşunu koruyor

TCMB mayıs ayı toplantısında piyasaların beklentisi doğrultusunda 50 baz puan faiz indirimine gitti. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %8.75’ten %8.25’e indirdi.  

Yurtdışındaki ve piyasalardaki normalleşmeleri gözlemlemeye devam ediyorlar. İlk paragrafta buna değiniyor. 

İkinci paragrafta, iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın nisan ayında daha belirgin olduğunu ancak mayıs ayında dipten dönüş sinyallerini içerdiğini gözlemliyorlar. Özellikle dünya genelinde yaşanan salgının etkileri ABD ve Avrupa’da hala hissediliyor. Türkiye’de tedbirlerin daha hızlı alınarak mayıs ayında kademeli bir şekilde kısıtlamaların gevşetilmeye başlanması bu anlamda önemliydi. Tabii bu durumun haziran ayında ne yönde şekilleneceğine dair net bir şey söylemenin zor olabileceğini düşünüyoruz. Bu paragrafta, ihracat ve turizm gelirlerinde salgına bağlı düşüşün olmasına rağmen cari dengeye ilişkin ılımlı seyir vurgusunu korumaya devam ediyor.

Gıda fiyatlarına atıfta bulunduğu da dikkat çekiyor. Salgına bağlı olarak kısa süreli tüketici enflasyonunun yüksek seyredebileceğini ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale gelebileceğine vurgu yapılıyor. Yine de enflasyon konusunda çok ciddi bir sorun olmadığını TL’deki değer kaybına karşın, uluslararası emtia fiyatlarının enflasyonu olumlu etkilediğini bir kez daha vurgulamış oldu. 

Değerlendirme; TCMB’nin bu kararını ihtiyatlı buluyoruz. Piyasadaki normalleşmeyi ve yurtdışını yakından izliyor. Küresel çapta, Merkez Bankalarının genişleyici adımlarının devam ettiği bu dönemde, Merkezin bu konuda elinin rahat olması aynı zamanda enflasyon rakamlarının da bunu desteklemesiyle kademeli bir şekilde faiz indirimlerine devam ettiğini gözlemliyoruz. Merkezin bir sonraki toplantısı 25 Haziran tarihinde bulunuyor. Bugüne kadar piyasalardaki normalleşme adımları daha da netlik kazanacaktır. Ayrıca, salgının 2.dalga endişesinin de bu toplantıya kadar ne yönde şekilleneceğinin de önemli olacağını düşünüyoruz. 

Kararın ardında, Dolar/TL kurunda bir oynaklık oluşmadı. Sabah saatlerinden bu yana kur 6.80 ve altına doğru bir eğim içerisinde seyrediyor. Özellikle, kurun seyrinde daha da netlik kazanması için swap hattı görüşmelerinin daha önemli olduğunu ve böyle bir antlaşma durumunda kurdaki düşüşü destekleyebileceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla, karar kaynaklı kurda yeni bir hareket oluşmadı. Borsa İstanbul karar öncesi 103000 üzeri denemelerine başlamıştı. Borsa açısından teknik görünüm olumlu ancak kısa vadede yükseliş trendi için biraz zorlanabilir düşüncesindeyiz. Bugün 103000 üzeri kapatıp kapatmaması kritik. Ancak, karar kaynaklı borsa açısından da yeni bir hareket görülmüyor.