TCMB Faiz Kararı Yorumu

TCMB politika faizini beklentilerden farklı olarak 200 baz puan artırarak %8.25’den %10.25 seviyesine yükseltti. Piyasalar politika faizinin sabit tutulup, geç likidite pencerisinde artırım olabileceğini bekliyordu. Bu açıdan piyasanın önünde bir adım olarak nitelemek mümkün. Ancak geç kalınmış bir adım olduğunu da söyleyebiliriz. 

Açıklamasında TCMB enflasyon beklentilerindeki bozulmaya, dahası enflasyondaki ısrarlı güçlü duruşa dikkat çekiyor. Yılın sonuna doğru enflasyonda düşüş olabileceği beklentisini bırakmış görünüyor. Bu nedenleri faiz artırımının temel nedeni olarak gösteriyor. 

Kararın Ortodoks bir faiz kararı olması olumlu. Borsa yükseldi. Özellikle bankacılık hisselerinde alımlar görüyoruz. Dolar kuru 7.60 seviyelerine gerilemesinin ardından bu bölgelerde kendisine denge arıyor. Ancak bu faiz artırımının kurda daha stabil bir süreç getirmesi muhtemel. En azından her gün yükselen bir dolar kuru görmeyebiliriz. Bu seyir yerini belli bir aralıkta stabil bir seyre bırakabilir. 

TCMB bu artırım ile birlikte O/N oranını %9.75’den %11.75’e, GLP oranını %11.25’den %13.25’e artırmış oldu. Başka deyişle fonlama faizinde yükseliş yapmak gerekirse yukarıda daha fazla alan açmış oldu. TÜFE %11.77 seviyesinde bulunuyor. TCMB aslında halen bu faiz ile negatif faiz duruşunu koruyor. Ancak fonlama kompozisyonu ile enflasyon üzerine çıkabilir. 

Doğu Akdeniz konusunda ılımlı gelişmeler, cari açıkta pozitif gelişmeler oluşması durumunda faiz artırımının etkisi ileride daha fazla hissedilebilir.