Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında haftalık repo faizinde 625 baz puanlık faiz artırımına gitti. Böyl">

TCMB faiz kararı etkisiyle Dolar/TL geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında haftalık repo faizinde 625 baz puanlık faiz artırımına gitti. Böylelikle TCMB Türk Lirası'nda volatiliteyi düşürmek adına ve enflasyona karşı önden yüklemeli kritik bir adım atmış oldu. Faiz kararı açıklandıktan sonra Dolar/TL 6.40 seviyelerinde hızla 6 seviyesine kadar geriledi ve günün devamında 6.15 - 6.11 arasında dengelendi. Bu sabah kurda 6.11 seviyesinden işlemler geçmekte. Piyasa, Merkez Bankasının piyasa dinamiklerine paralel hareket etmesini güven tesis edici bir adım olarak karşılamış görünüyor. Bu açıdan Dolar/TL’de dengelenme sürecinin devam edeceğini düşünmekteyiz. Ayrıca OVP’nin 20 Eylül’de açıklanacağının duyurulması kurda yeni bir bekleme süreci yaratmış olabilir. Bugün içeride cari işlemler dengesi piyasada olumlu karşılanması halinde kurda aşağı yönlü seyir sürebilir.

Teknik Analiz: Paritede sınırlı yukarı yönlü tepkiler gelmesine karşın bu tepkilerin tekrar güçlü yukarı yönlü bir eğilim başlatabileceğini düşünmüyoruz. Paritede 6 seviyesinin altında oluşabilecek seyirler kurdaki teknik görünümün iyileşmesini destekleyecektir. Bir süre teknik olarak 6 seviyesinin üzerinde yatay ve zayıf seyirler izlenebilir. Kurdaki tansiyonun tekrar artması açısında 6.30 seviyesi üzerindeki seyirleri kontrol etmekte fayda var.

Destekler: 6.00 / 5.70 / 5.50
Dirençler: 6.15 / 6.30 / 6.50 

EURTRY Teknik Seviyeler 
Destekler: 7.10 / 7.00 / 6.70 
Dirençler: 7.25 / 7.36 / 7.44