TCMB’nin beklenen eylül toplantısı sonuçlandı. Merkez beklentilerin üzerinde bir hamle ile politika">

TCMB Faiz Kararı Değerlendirmesi

TCMB’nin beklenen eylül toplantısı sonuçlandı. Merkez beklentilerin üzerinde bir hamle ile politika faizini 625 baz puan yükseltti. Haftalık repo ihalesi açmayan MB, son dönemde gecelik borçlanma faizinden piyasayı %19.25’ten fonluyordu. Dolayısıyla, %19.25’e bakıldığında, Reel anlamda bugün 475 baz puanlık bir faiz artırımı yapmış oldu. Piyasaların önünde olan bir adım olduğu gibi güven verici bir ortamı da yarattığını söyleyebiliriz. Bu hamlesiyle de Merkez Bankası büyümeden daha çok enflasyonu tercih ettiğini göstermiş oldu. 

Aynı zamanda, enflasyonun gelecek aylarda da sert yükselmesini beklediğini de bu ayki faiz kararına yansıttığını da düşünüyoruz. 

Karar metnine bakıldığında, enflasyon konusunda ciddi risklerin olduğuna değinilmiş ve Kurul’un fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirmesine karar verildiğine değinildi. 

Kararın ardından yayınlanan bir başka duyuruya bakıldığında da, Merkezin yarından itibaren haftalık fonlama yapılacağını da duyurmuş oldu. Teknik bir açıklama olması fiyatlamalar açısından yeni bir hareket yaratmadı. Yarından itibaren Merkez %24’ten haftalık repo ihalesi açmaya başlayacak.

Kararın ardından, USDTL kurunun hareketini incelediğimizde, 6.35-6.40 bölgelerinden sert bir şekilde 6.01 bölgesine doğru düşüş kaydetti. Son birkaç gündür kur 6.35 bölgelerine doğru geri çekilerek faiz artırımını fiyatlamaya başlamıştı ancak beklentilerin üzerinde gelen bu faiz artışının piyasaları tatmin etmesi geri çekilmenin daha da agresif olmasını destekledi.

Bundan sonraki süreçte, olağanüstü gelişmeler olmadıkça USDTL kurunun daha stabil bir seyir içerisinde olmasını bekliyoruz. BIST100 için bu süreç pozitif. Orta vadede USDTL kuru için 5.60 seviyelerinin aşağısına düşmesini beklemiyoruz. 

25 Ekim toplantısına kadar TCMB’nin gelişmeleri izleyeceğini düşünüyoruz.