TCMB, zor bir sınavı geride bıraktı. 28 Mayıs tarihinde 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranının politika faizi olacağını d">

TCMB Faiz Kararı Değerlendirmesi

TCMB, zor bir sınavı geride bıraktı. 28 Mayıs tarihinde 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranının politika faizi olacağını duyurmuştu. Bugünkü toplantısında, politika faizini yüzde 16,5’ten yüzde 17,75’e yükseltilmesine karar verdi. Aynı zamanda sadeleştirmenin getirdiği simetri kuralına uygun olarak,  gecelik borç verme faiz oranları %18.00’dan %19.25’e, gecelik borçlanma faiz oranı ise %15.00’dan %16.25’e yükseltildi. 

TCMB yapmış olduğu 125 baz puanlık faiz artışıyla yurtiçi piyasaları oldukça pozitif etkiledi. Piyasaların önünde bir adım olarak ifade edilebilir. Ancak biraz geç kaldı. 

Mayıs ayı açıklanan enflasyon rakamları bugünkü faiz artırma beklentilerinin daha da güçlenmesini tetikledi. ÜFE’nin yıllık bazda bir önceki aya göre agresif bir şekilde artış kaydederek, %20.16 seviyesinde açıklanması, bugünkü kararında TCMB’nin bu konudaki endişelerini yansıtıyor. 

Merkez, karar metninde enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmelerin etkili olduğunu ifade etmiş. Bu ifadesi, %20 seviyelerinde açıklanan ÜFE’den endişe duyduğunu kanıtlar nitelikte. Yıllık TÜFE’de önümüzdeki aylarda %14 seviyesini görme ihtimalimiz bulunuyor. Aynı zamanda bu tablo reel faizin azalmasına neden olacaktır. TCMB, reel faizi yüksek tutmak ve enflasyondaki yükselişin önüne geçmek amacıyla oldukça sıkı bir duruşa gelmiş durumda. 

TCMB’nin kararının piyasalara güven vermesi ve kredibilitesi açısından olumlu buluyoruz. Bu son günlerde hızlanan yabancı yatırımcı satışlarının hızını kesebilir. Bu artırım ile birlikte Arjantinden sonra en yüksek faiz veren ülke konumundayız. Mevcut %12.15 TÜFE’ye göre 5 puana yakın reel faiz veren konumdayız. Bu yabancı sıcak fonlar için cazip olabilir. 

TCMB bu adımı ile zaman kazanmış durumda. Gelecek dönemde kurda daha stabil ve sakin seyirler göreceğiz. ABD Dolarının değer kaybının desteği olması durumunda ise aşağı yönlü eğimde oluşabilir. 24 Haziran seçimleri belirsizliğin kalkması bakımından önemli olacak. 

TCMB’nin kararının ardından USD/TL kurunda sert bir şekilde geri çekilme izlendi. Kur en düşük 4.4565 seviyesine kadar geri çekildi. Kurda destek olarak 4.44 seviyesini izleyebiliriz. Bu destek noktasının altındaki kapanışlar kurun 4.36 seviyesine doğru gevşemesini destekleyebilir. Ancak, kur geri çekilmelerde sınırlı kalırsa bu durumda yeniden yukarı yönde tepkiler alabiliriz. Ancak, bu ortam kurun 4.50 üzerinde çok güçlü ataklar yapmasını bir süre zorlaştırabilir.