TCMB Faiz Kararı: Değerlendirme

TCMB PPK toplantısında beklentilerin üzerinde 250 baz puanlık indirimle politika faizini %16.50’den %14 seviyesine indirdi. Genel beklentiler 100-150 baz puan seviyesindeydi. Kararın ardından Dolar kuru 5.74 seviyesinden 5.7650 seviyesine doğru yükseliş gösterdi. Bu yükselişin ardından şu sıralarda yeniden 5.75 sınırına doğru hafifçe gevşeme gösteriyor. 

Karar metnine bakıldığında faiz indiriminde enflasyon beklentilerinin ve küresel talepteki yavaşlamanın ana etken olduğunu görüyoruz. TCMB enflasyondaki iyileşmenin devam ettiğini ve yıl sonunda hedeflerin belirgin bir şekilde altında kalacağını işaret ediyor. Hem YEP hedefine hem de genel enflasyon beklentilerine bakıldığında bu metinden TCMB’nin daha aşağıda %10 seviyesine yakın bir enflasyon beklediği sonucunu çıkarıyoruz. Diğer bir ana faktör ise, küresel ekonomilerdeki yavaşlamanın dış talep koşullarını zayıflattığını ve net ihracatının büyümeye katkısının azalma eğilimine girmesi olarak görmekteyiz. Başka deyişle, büyümeye yönelik önceki metine göre biraz daha yavaşlama mesajları almaktayız. 

TCMB’nin bu görünüm ve beklentiler ışığında beklentilerin üzerinde 250 baz puan indirim yaptığı söylenebilir. Özellikle Suriye Harekatının yarattığı baskının ciddi şekilde azalması, dün Trump’ın açıklamalarının risk algısını pozitif yönde iyileştirmesi TCMB’nin elini belirgin şekilde rahatlattı. Enflasyonda aşağı yönlü alan olduğunu düşünüyorduk. Buna paralel kararın Dolar kuru üzerinde çok sert etkiler yaratmadığını izliyoruz. Genel olarak USDTRY için yıl sonuna kadar 5.75-5.85 aralığında dalgalanma beklentimiz devam ediyor. Faiz indirimlerinin kredi faizlerine yansıması ile birlikte gelecek aylarda iç talep koşullarında iyileşme görebiliriz. 

Karar Borsa endeksinde ilk etapta 500 puanlık bir satış getirdi ancak sonrasında yeniden toparlanma görmekteyiz. Banka hisselerinin faiz indirimi ile olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Kredi büyümesine yönelik beklentilerinde iyileşmesi durumunda banka hisselerindeki pozitif hava devam edebilir ve endeksin yükselmesinde ana destekleyici rolünü koruyabilir. 

TCMB’nin 12 Aralık toplantısında enflasyondaki beklentilerin %10 seviyelerinde kalması durumunda 100-150 baz puan daha indirim yapmasını bekleyebiliriz. Enflasyon beklentilerinin toplantıya kadar olan süreç içerisinde bozulması durumunda ise faiz indirimine ara verebilir.