TCMB piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizinde 50 baz puanlık bir indirime gitti. Bu doğrultuda politika faiz">

TCMB dışarıdaki risklere dikkat çekiyor

TCMB piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizinde 50 baz puanlık bir indirime gitti. Bu doğrultuda politika faizi %11.25’den %10.75’e inmiş oldu. Karar metninde çok güçlü bir ton olmadığı dikkat çekiyor. Ocak ayındaki metinde, küresel piyasalarda risk iştahının toparlanmakta olduğu belirtilirken, bu metinde risk iştahında bir dalgalanmanın olduğuna atıfta bulunuldu. Çin’deki virüs endişesi ve piyasalardaki belirsizliğin etkisine değinen Merkez, bu gelişmelerin yakından izlendiğini dolayısıyla dışarıdaki gelişmelerden kaynaklı piyasalarda bir baskı olduğunu ifade ediyor. Enflasyonla ilgili bir bozulmanın olmadığı hedefler doğrultusunda ilerlediği aynı zamanda cari işlemlerin de yakından izleneceğini vurguladı. Aslında metinde çok büyük bir sürpriz görülmüyor. Dışarıdaki risklere dikkat çekilirken, Türkiye’nin makro ekonomik göstergelerinde ılımlı toparlanmanın devam ettiği belirtiliyor. Bundan sonraki süreçte enflasyondaki düşüş eğilimini sürdüğü sürece ve piyasadaki şartlar izin verdikçe Merkezin 2020 yılı içerisinde de kademeli bir şekilde faiz indirimlerine devam edeceğini düşünüyoruz. 

Karar sonrası, USDTL kurunda sınırlı yukarı yönde 6.08 sınırına doğru bir hareket oldu. Karar öncesinde kurda zaten bir huzursuzluk vardı ancak bu durum Merkez kaynaklı olmadığı için karar sonrasında kurda ciddi bir bozulma olmadığını söylemek mümkün. Teknik olarak, USDTL kurunda 6.05 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi yukarı yönlü eğimi adına kritik olabilir. Geri çekilmeler bu süreçte sınırlı kalacak gibi duruyor dolayısıyla kalıcı bir düşüşten bahsetmek şimdilik biraz zor. Kurdaki yukarı doğru eğilimin ilerleyen günlerde çok sakin ve yataya yakın bir şekilde devam etmesini bekliyoruz.