TCMB, 2018 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Merkez, beklenildiği üzere faiz oranlarında değişikliğe gitmedi">

TCMB 'den sürpriz yok

TCMB, 2018 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Merkez, beklenildiği üzere faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Karar metninde, enflasyonla ilgili vurgular oldukça dikkat çekici. 

En son açıklanan aralık ayı enflasyon rakamlarında, çekirdek enflasyon %12.08’den %12.30’a yükselirken,  manşet enflasyon ise yıllık bazda baz etkisinden kaynaklı olarak %12.98’den %11.92’e gerilemişti. Özellikle, manşet enflasyondan iyileşme sinyallerinin gelmesi, piyasalarda Merkezin önümüzdeki dönemde faiz indirimine gidebilir algısını az da olsa gündeme getirirken, Merkez bugünkü karar metninde bu olasılığın oldukça düşük olduğuna değindi. 

Metinde, “Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.” ifadesi eklendi. Kısacası, Merkez Bankası bu ifadesiyle yılın ikinci toplantısı (07 Mart) için faiz indirimi beklentisini rafa kaldırmış oldu ve enflasyonda önümüzdeki birkaç ay baz etkisinden dolayı manşet enflasyonda iyileşme sürse bile, sonrasında yeniden rakamların yükselme riskinin olduğunu dolayısıyla bir süre daha sıkı duruşunu koruyacağını vurguladı. 

Her toplantısında olduğu gibi bu toplantısında da TCMB, enflasyonla 2018 yılında da mücadeleye devam edeceğini bir kez daha öne çıkardı. 

Piyasaya etkisine baktığımız zaman, sabah saatlerinden beri 3.80 seviyesinin altına doğru gevşemek isteyen ama tam olarak kalıcı bir tepki oluşturamayan USD/TL, TCMB’nin ardından 3.7890’a kadar gevşedi. Şu sıralarda, 3.79-3.80 aralığında olduğunu gözlemliyoruz. Merkezden faiz indirimi beklentisinin bir süreliğine konuşulmayacak olması sınırlı da olsa TL varlıklar üzerinde pozitif bir hava yaratmış durumda. Ancak, bu etkinin geçici olduğunu söylemek mümkün.