TCMB piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizini %24.00 seviyesinde sabit tuttu. Karar metni, bir önceki ka">

TCMB 'den sinyal yok

TCMB piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizini %24.00 seviyesinde sabit tuttu. Karar metni, bir önceki karar metniyle aynı kısacası Merkez söylemlerinde büyük bir değişikliğe gitmemiş.  

Enflasyonda ikna edici bir düşüş görülene kadar TCMB sıkı duruşunu korumaya devam edeceğini yinelemiş oldu. 

Bu toplantı için beklentiler söylemlerinde bir değişiklik olup olmayacağı yönündeydi. Özellikle, bir sonraki 25 Nisan toplantısına yönelik faiz indirimi sinyalinin gelip gelmeyeceği merak ediliyordu. Ancak, karar metni, şimdilik nisan ayı toplantısına yönelik bir beklenti oluşturmuyor. 

Kararın ardından, iç piyasada TCMB belirsizliğinin kalkmasıyla USDTL kurunda gevşeme, BIST100 endeksinde de yukarı yönde hareketler başladı. Nisan ayı toplantısı içinde faiz indirimi beklentisinin şimdilik güçlenmemesi en azından iç piyasayı bu süreçte olumlu etkileyebilir. 

Enflasyonla mücadele sürecinde alınan önlemlerin etkisi ve vergi indirimleri derken şubat ayı enflasyonunda bunların olumlu yansımalarını görmeye başladık. Özellikle, çekirdek enflasyondaki düşüş piyasaları rahatlattı. Ancak, enflasyonda bundan sonraki aylarda da aynı düşüşün devam etmesi durumunda TCMB’nin 2Ç dönemde kademeli bir şekilde faiz indirimine başlamasını bekleyebiliriz. Bu sürece kadar, Türkiye’de seçim belirsizliği kalkarken, enflasyondaki tablo daha net bir sonuç göstermeye başlayacaktır. Dolayısıyla, Merkezin elinin rahatlaması faiz hamlesi konusunda daha kolay karar vermesini destekleyebilir. 

USDTL, son günlerde 5.35-5.40 aralığını koruyordu. TCMB’nin ardından bu aralığın içerisinde gevşese bile hala bu aralıkta kalması, kur üzerinde TCMB baskısının çok güçlü olmadığını gösteriyor. Dolayısıyla, kur için bir süre daha 5.35-5.40 aralığını konuşmaya devam edebiliriz.