Sıcak bir Ağustos

Tuncay Turşucu
Piyasalar Ağustos ayına zayıf bir şekilde başladı. Borsa endeksi 1126 seviyesinde girdiği yeni ayda gelen satışlarla birlikte 985 seviyesine kadar gerilemesinin ardından tekrar 1141 seviyesine kadar yükselmeyi başardı. TL ise zayıf bir başlangıç yaptığı Ağustos ayında dolar ve Euro karşısında değer kaybına uğradı ve Dolar kuru 6.95 seviyesine girdiği yeni ayda 7.40 seviyesine kadar yükseldi. Oldukça volatil bir Ağustos ayı geçirdiğimiz söylenebilir. 

Borsa endeksinden iki sıfır attık. Böylece Endonezya, Venezuella, Vietnam gibi borsalarla aynı sayılarla telaffuz edilen gruptan çıkarak algı açısından olumlu bir adım atıldı. Elbette atılan bu iki sıfırın Borsa’nın ucuz olup olmaması ile ilgisi yok. Şirket değerlerini etkilemedi. 

TL’deki değer kaybının ardından TCMB sıkılaştırma adımlarına başladı. Haftalık repo ihaleleri açmazken, aylık repo ihalelerine başladı ve fonlama maliyetini %7.50 seviyelerinden %9.40 seviyelerine yükseltti. Diğer yandan Londra swap işlemleri ile ilgili olarak bazı esneklikler sağladı ve sınırlı da olsa yabancının TL’ye erişimini bir miktar genişletti. Son toplantısında faizlerde değişikliğe gitmedi. Piyasalarda TCMB’nin fonlama üzerinden sıkılaştırma hamlelerini sürdüreceği bekleniyor. 

Kamu bankalarındaki düşük faizlerle konut ve otomotiv sektöründe rekor satışlar yaşanırken bu gelişmenin büyüme verilerine katkı sağlaması bekleniyor. Özellikle bankacılık sektöründeki kredi genişlemesi dikkat çekici seviyeye geldi. Ancak bunun büyümeyi desteklemenin yanında enflasyon, kur üzerinde baskı ve cari açık konusunda olumsuz geri dönüşleri olması bekleniyor. 

Ağustos ayının bir başka sürprizi Karadeniz açıklarında bulunan Doğalgaz rezerv keşfi oldu. 320 milyar metreküp olduğu tahmin edilen doğalgaz rezervinin 2023 yılında kullanılmaya başlaması bekleniyor ve Türkiye’nin 7 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Yıllık doğalgaz faturamızın 14 milyar $ olduğu dikkate alınırsa, 2023 yılından sonra Türkiye cari açık konusunda oldukça rahatlayacak ve kur üzerindeki baskı ciddi şekilde azalacak. Yeni doğalgaz keşfinin yanında yeni rezervlerinde eklenmesi ve petrol tarafında da sonuçlar alınması bekleniyor. Yeni keşfin ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. 

Ağustos ayında şirketlerin 2.çeyrek bilançoları açıklandı. Havacılık sektöründe %90’ları aşan ciro daralmaları görülürken en büyük darbeyi bu sektörün yediği netleşti. Sanayi şirketlerinde ise beklentilerden daha iyi sonular geldiği söylenebilir. Satış gelirlerindeki daralmalar beklentilerden bir miktar iyi olurken, en önemli etkiyi kar marjlarında gördük. Ancak 1.çeyreğe göre kar marjlarını artıran şirketlerin sayısı az değil. Borsa da bu olumsuz beklentiler zaten fiyatlara yansıtıldığı için çok büyük etkiler görülmedi. 

Son olarak Ağustos ayının akılda kalan en beliğin yatırım aracı Ons Altın oldu. 1975 $ seviyesinde Ağustos ayına başlayan altın 2045$ seviyesine kadar yükseldi ancak bu noktadan sonra yerini düşüşe bıraktı. 

Her zaman olduğu gibi yükselişler sonsuza kadar sürmediği gibi, düşüşlerinde sonu bulunuyor. Sakin kalan yatırımcılar bu dalgalanmalar etkilenmezken, kısa vadeli düşünenler bu dalgalanmalardan yine etkilendi. 

Yatırımcılara bol kazançlı bir Eylül ayı diliyorum. 


Tuncay TurşucuYazar Hakkında : Ankara doğumlu olan Tuncay Turşucu, İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazanarak İstanbul’a gelmiştir. Üniversitenin Matematik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra, 1996 yılında Tür Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başlamıştır. 1997 yılından 1998 yılına kadar GFC Menkul Kıymetler A.Ş.’de Araştırma Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Tuncay Turşucu, 2000 - 2004 yılları arasında Alan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve 2004 - 2009 yılları arasında Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Müdürlüğü yapmıştır. 2009 - 2011 yılları arasında ise İş Bankası grubu bünyesindeki Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 2011’den 2014’e kadar Eczacıbaşı Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Strateji Müdürü olarak çalışan Tuncay Turşucu, 2014 - 2015 yılları arasında ise Anadolu Yatırım A.Ş.’de Strateji Müdürü olarak görev almıştır. 2015 yılında başladığı İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Direktörlüğü görevine devam etmektedir.