Türkiye’de işsizlik oranı eylül döneminde %10.6 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki aya g">

Seferberlik desteği işsizliği aşağı çekebilir

Türkiye’de işsizlik oranı eylül döneminde %10.6 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki aya göre bir değişiklik yok ve ağustos ayında da oran %10.6 olarak açıklanmıştı. 

Mevsim etkisinden arındırılmış rakamlarda, istihdam edilenlerin sayısı 28 milyon 797 bin kişi olarak görülmekte. Bu rakam, ağustos dönemine göre azalırken, işsiz sayısının da bu dönem bir önceki aya göre 3 milyon 404 binden 3 milyon 419 bine artış kaydettiği görülmekte. İstihdam edilenlerin sayısındaki azalma ve işsiz sayısındaki artış işgücüne katılma oranını %53.7’den %53.6’ya düşürmeye neden oldu. Ancak, geçen yılın aynı dönemine göre bakıldığında, 27 milyon 564 bin kişinin 2017 yılının eylül ayında 28 milyon 797  bine yükseldiği dikkat çekmekte. Bir yıl içerisinde, istihdam edilenlerin sayısında 1233 kişi bir artış görülmekte. Bu artışın, işsizlik oranına olan etkisini de rakamlar üzerinde görmek mümkün. 2016 eylül ayında %11.3 olan işsizlik oranı bugün %10.6 seviyesine düşüş kaydetmiş durumda. 

Dolayısıyla, Türkiye’de istihdam tarafında çarkların olumlu ilerlediğini ve bunun siyasi kesiminde desteği ile devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. 

Hatırlayacak olursak, 2017 Şubat ayından bu yana Türkiye’de istihdam seferberliği başlatıldı. Açıkçası bu başlatılan seferberliğin etkisini işsizlik oranı rakamlarında görmekteyiz. Ocak-Şubat ayı işsizlik oranı rakamları sırasıyla %13 ve %12.6 olarak açıklanırken, mart ayından itibaren kademeli bir şekilde işsizlik oranında bir iyileşme havası başladı. Ve bu oran yıl içerisinde mayıs ve haziran aylarında en düşük %10.2 seviyesine kadar geriledi. Sonrasında %10.7 seviyesine kadar yükseldiği görülmekte. Arındırılmış veride işsizlik oranı yılbaşından bu yana düşüş eğilimi içerisinde ve bugün açıklanan eylül ayı rakamı %10.7 seviyesi ile yılın en düşüğüne geriledi. Arındırılmış veride bozulma olmamasına karşın arındırılmamış veride 0.5 oranında bir artışın geçişkenlikten ötürü yaşandığını söyleyebiliriz. 

Türkiye’nin bu yıl %7’ye yakın büyüme beklentisine rağmen işsizlik oranının daha da düşük seviyelere gerilemesi beklenebilirdi. Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarında, önümüzdeki süreçte teşvikler ve reformların desteğinin işsizlik oranı üzerinde daha da hissedileceğini belirtmesi, bu oranın 2018 yılında tek hanelere düşeceği beklentisini de kuvvetlendirmiş durumda.  

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.Fiyat, veriler ve bilgilerin eksik ve doğrulanmaya muhtaç olabileceği tarafınızca dikkate alınmalıdır.  Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesinden İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.