Takvim etkisinden arındırılmış verilerde sanayi üretimi Mart ayında %7.6 artarken, önceki iki aya göre artı">

Sanayi Üretim Verisi: Değerlendirme

Takvim etkisinden arındırılmış verilerde sanayi üretimi Mart ayında %7.6 artarken, önceki iki aya göre artış hızındaki düşüşte geçen yıldan gelen yüksek bazın etkisi bulunuyor. Ancak Sanayi üretimi üç aylık ortalaması %9.9 ve imalat sanayi üç aylık ortalaması ise %10.3 seviyesinde gerçekleşmiş durumda. Bu bize Türkiye’nin ilk çeyrek büyümesinin %7 seviyesinin üzerinde gelebileceği sinyallerini veriyor. Yüksek büyüme rakamları yine olabilir. 

Diğer yandan ihracatçı sektörlerde sanayi üretimi yüksek seviyede olmaya devam ediyor. Bu ihracatın güçlü devam ettiğini göstermesi açısından olumlu. Tekstil, Hazır giyim, otomotiv demir çelik gibi sektörler bu bakımdan öne çıkmakta. Sermaye malındaki üretim artışlarını olumlu karşılıyoruz. Diğer yandan dayanıklı tüketim eşyasındaki azalmada geçen yılki yüksek bazın etkisi var. Ancak mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veride ise önceki aya göre artış olması dikkat çekici. Bu durumu, dayanıklı tüketim grubunda hafif de olsa toparlanma olduğu şeklinde okumak mümkün. Bu sektörde hem yurtiçi satışlar hem de güçlü ihracat önümüzdeki aylarda etkili olabilir. 

Diğer yandan önümüzdeki aylarda sanayi üretim verilerinde geçen yılki baz etkisinin yükselmesi nedeni ile %10 seviyelerinde rakamlar göremeyebiliriz. Bunu mart verisinde hissetmeye başladık. Gelecek aylarda %7 ve altı sanayi üretim artışları bekliyoruz. 


Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.Fiyat, veriler ve bilgilerin eksik ve doğrulanmaya muhtaç olabileceği tarafınızca dikkate alınmalıdır.  Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesinden İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.