Petrol'de direnç seviyesinden kar satışları etkili oluyor

Petrol fiyatları dün başlattığı düşüşü bu sabahta gösteriyor. Forex piyasaları ABD-K.Kore gerginliği ile ilgilenirken, 2.5 ayın en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatlarında kritik dirençlerinden başlayan düşüş devam edebilir görünüyor. Stoklardaki düşüşün ardından, Libya’nın üretime başlaması bu yılki en yüksek üretimin görülmesine neden oldu. Aşırı arz fazlalığı endişesi petrolde bir düşüş başlatmış görünüyor. Ancak petroldeki düşüşün bu denli sert olmasında gelinen noktanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Ciddi direnç seviyelerini zorlayan petrolde yukarı gidişte geri dönüşte sert olacak bir seviyeye ulaşmıştı. Tepki sert oldu. 

Teknik Analiz: Birkaç gündür teknik olarak 49.40 seviyesinden geçen kanal direncini zorlayan WTI, bu seviyenin üzerine yükselmesine rağmen, seyrini kalıcı yapamadı ve tekrar bu seviyenin altına inerek kanalın içerisine girdi. Direnç seviyesinden gelen satışlar olması nedeni ile düşüş sert oluşuyor. 48.44 seviyesinin üzerine yükseliş oluşmaz ise 47 seviyesine doğru geri çekilme devam edebilir. 47 seviyesinin altında ise satışlar giderek şiddetlenebilir. Ana direnç seviyemiz 49.40 olmaya devam. 

Destekler: 47 / 45.40 / 43.60 
Dirençler: 48.44 / 49.40 / 50

Brent Teknik Analiz: Brent petrol 53 seviyesinden geçen kanal direncinden satış baskısı ile geri çekiliyor. Teknik olarak dirençten dönüş izliyoruz. 50.75 seviyesindeki 22-günlük ortalama yakın destek olarak izlenebilir. Ancak bu seviyenin altına doğru hareketlerde düşüş sertleşecektir.