Nisan'da kendimizi finanse edememişiz

Seda Yalçınkaya
Nisan ayı Cari ödemeler dengesi 5.062 milyon $ açık yönünde geldi. Beklenti 4.500 milyon $ açık yönündeydi. Beklentinin üzerinde bir cari açık verisi aldığımızdan bahsetmek mümkün. Dış ticaret açığı ve turizm gelirlerindeki katkının olmaması cari ödemeler dengesinin beklenenden farklı bir sapma göstermesinde etkili olmuş görünüyor. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 3.291 milyon $ oldu.

Salgından dolayı nisan ayında iç ve dış turizmdeki kısıtlamaların etkisiyle cari ödemeler dengesinin majör kaleminden biri olan turizm gelirlerinin katkısı olmadı. Mayıs ayı verisinde de  turizm gelirleri ve hizmet gelirlerindeki baskının hissedilmesini beklemekteyiz. Dengeleyen tarafta petrol ve emtia tarafındaki görece düşük seyrin devam etmesi etkili olmuş görünüyor. Ancak Koronavirüs nedeniyle ihracat ve turizmden kaynaklı gelirden vazgeçmiş oluyoruz. Bununla birlikte Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Nisan ayında 3.257 milyon $ fazla vermişken, bu ay 3.315 milyon $ açık verdi. 

Nisan ayı Koronavirüs etkilerini daha derin yaşadığımız bir ay. Dolayısıyla verilerde kesin dönüşlerin olduğu hissediliyor. Mayıs ayında da yaşadığımız konjonktür etkiye dayanarak verilerde sapma görülebilir. Bununla birlikte Mayıs ve Haziran ayında yüklü itfalar var. Bunları cari ödemeler dengesinin finans hesabı açısından takip edeceğiz. 

Doğrudan yatırımlarda 133 milyon $ çıkış,  portföy yatırımlarında ise 2.3 milyar $ çıkış olmuş. Geçen ay 5.4 milyar $ güçlü portföy çıkışı olmuştu. Nisan ayında portföy çıkışı yavaşlamış olmasına karşın halen daha yüksek bir çıkış olduğunu görülüyor. Bu yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi ve DİBS’lerdeki satışından kaynaklandı. Diğer yatırımlarda da 192 milyon $ giriş dikkat çekiyor. Genel olarak finans hesabının zayıf olduğunu belirtmekte fayda var.

Genel finansman hesabını özetlersek, 133 mn $’lık doğrudan yatırım çıkışına, 2.365 mn $ portföy çıkışı ve 192 mn $’lık diğer yatırımları eklediğimizde 2.306 mn $ açık verdiğimiz dikkat çekiyor. Bundan 1.234 mn $’lık net hata noksanı çıkardığımızda yaklaşık 3.540 mn $’lık bir finansman açığımız oluşuyor. Buna cari hesaptan gelen 5.062 mn $ açığı eklediğimizde ulaşılan 8.605 mn $ döviz açığını TCMB rezervlerinden kullanmışız. Bu rakam geçen ayın yarısı kadar. Geçen ay 16.589 mn $ TCMB rezervlerinden kullanmıştık. Bu ay 8.605mn $ kullandık. Son iki aydır TCMB rezervlerini kullanmaya devam diyoruz. Bu açıdan bakıldığında olumsuz bir finans hesabından bahsetmek mümkün. 

Sonuç olarak Nisan ayını finanse edememekle birlikte kendimizi finanse edebilmek için TCMB resmi rezervlerinden 8.605 mn $ ihtiyaç duymuşuz. Mayıs ayı dış ticaret açığımız 3.4 milyar $ seviyesinde geldi. Dış ticaretin baskısını bu seviyelerde hissetmeye devam edeceğiz. Bununla birlikte bu veride olduğu gibi turizm ve hizmet gelirlerinin katkısının düşük gelemeye devam etmesini ve bunun veriyi zayıflatmasını bekliyoruz. 

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.