Merkezin Mesajı Net!

Seda Yalçınkaya

Merkez Bankası beklenildiği üzere faizde değişikliğe gitmedi ve politika faizini %19’da sabit tuttu. Bu piyasa için sürpriz değil. Piyasa yüksek enflasyon ortamında Merkez Bankasının faizlerde değişikliğe gitmesini zaten beklemiyordu. Karar metninde özellikle iktisadi faaliyetler üzerinde değişiklikler var. Bu değişiklikler bir önceki toplantıyla bu toplantı arasında hızlanan aşılamaların etkisiyle oluşmuş görünüyor. Başka bir deyişle aşılamanın hızlanması Merkez Bankasının karar metnine yansımış. Aynı zamanda küresel piyasalarda yaşanan değişimlerde karar metnine girmiş.

Küresel aktiviteleri değerlendirdikleri paragrafta aşı vurgusu burada da bulunuyor. Aşılamanın küresel ekonomilerdeki toparlanmayı hızlandırdığına atıfta bulunulmuş. Yurt içi ise enflasyon vurgusunda riskler yukarı yönde olmaya devam ediyor ibaresi korunmuş. Bu önemli. Özellikle enflasyonun sıkı parasal duruşla ilişkisi dikkate alındığında henüz net bir iyileşme ve erken bir faiz adımının gelmeyebileceğini buradan okuyabiliriz.

Genel olarak mesajlar net ve anlaşılır. Metinde para politikasına ilişkin yeni bir mesaj yok. Ancak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğine yönelik ifadeye “kararlılıkla” ifadesi eklenerek temelde verdiği sıkı duruş mesajını güçlendirdi. Salgına yönelik daha ılımlı ve daha öngörülebilir açıklamalar gelmiş ancak bu erken faiz adıma işaret etmiyor.

Piyasanın karar metnine verdiği ilk reaksiyon daha çok tepkisiz kalmak oldu. DolarTL 8.60 seviyesinde yatay ve güçlü eğilimini koruyor. Borsa İstanbul ise 1420 seviyesindeki eğilim yatay olarak korunuyor. Kısa ve uzun vadeli tahvil faizlerinde önemli bir değişim olmazken, CDS primimiz 386 seviyesi ile stabil. İç piyasanın Merkez bankası kararını yatay karşılaması yeni sürpriz bir mesajın algılanmamasından ve sıkı duruşun çok yakın zamanda bozulmayacağını algılamasından kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.