Merkezin enflasyon konusunda eli rahat

Eda Karadağ
TCMB’nin beklenen faiz kararı açıklandı. Piyasaların beklentisi bu toplantıda 50 baz puanlık bir indirime gitmesi yönündeydi ancak beklentilerinde üzerinde 100 baz puan ile faiz oranını %9.75’ten %8.75’e indirmiş oldu. Aslında çok sürpriz yorumlanmamalı çünkü hafta sonu TCMB Başkanı M. Uysal yapmış olduğu açıklamalarında, son dönemdeki gelişmelerin enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığını belirtmişti. Dolayısıyla bu açıklamalar bu toplantıya yönelik faiz indirimi beklentisini daha da güçlendirdiği için 100 baz puan piyasalarda şok etkisi yaratmadı. 

Salgın nedeniyle küresel büyümede zayıflama sürüyor. Emtia tarafındaki sert düşüşün enflasyon açısından olumlu olması aslında bugünkü kararda Merkezin elini rahatlattı ve beklentilerin üzerinde de bir indirime gitmiş oldu. Karar metninde, son dönemde yaşanan gelişmelerin yakından izlendiğine vurgu yapılıyor. Mart ayındaki metinle arasında çok ciddi farklılıklar yok. Zaten TCMB gevşeme yönünde adımlarını sürdürüyor. Hem önceliği fiyat istikrarını sağlamak sonrasında finansal sistem içerisinde oluşacak nakit akışını önlemek adına gerekli tedbirleri almaya devam ediyor. Kısacası, bu dönemde TCMB piyasada aktif rol oynamaya devam ediyor. 

Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi belki ilerleyen günlerde enflasyon raporunda 12 aylık dönem için aşağı yönde bir revizyona gitme ihtiyacı doğurabilir. Her ne kadar Covid19 nedeniyle dünya genelinde makro ekonomik göstergelerde bozulmalar başlasa bile petroldeki görünüm bizim içeride enflasyonda aşağı yönde bir baskıya neden olduğu için bu durum ilerleyen dönemde Merkezin elini biraz daha rahatlatabilir. Diğer yandan, aslında bu dönemde yurt içi harcamalardaki düşüşünde etkisi, mart ve nisan ayı enflasyonlarında bir miktar düşüşe neden olabileceğini de beklemekteyiz. 

Sonuç olarak, TCMB piyasayı yakından izliyor. Enflasyon her zamanki gibi gündemde. Ancak şimdilik enflasyon özelinde ciddi bir sorun yok. Merkez, piyasalarda oluşabilecek olası panik havasında tansiyonu dindirmek için aktif bir şekilde rol oynamaya devam edeceğini bir kez daha göstermiş oldu. 

Karar öncesinde, USDTL kurunda bir oynaklık vardı ama bunu karara bağlamak yanlış olur. Dış etkenler ve kendi risklerimiz nedeniyle kurda zaten geri çekilmeler sınırlı kalıyordu. Merkezin kararının fiyatlar içerisinde olduğunu düşünüyoruz dolayısıyla karar sonrası yeni bir hareket görülmedi ve hatta kurda bir gevşemeye de neden olmadı. Kur için kritik seviyelerdeyiz özellike 7.00 seviyesinin üzerine doğru tepkilere karşı dikkatli olunmalı. Borsa İstanbul içinse bugün 98000 seviyesinin üzerinde seyirler izleniyor. Şimdilik borsa içinde olumsuz bir karar değil. Borsa için bugün 98000 seviyesinin üzerinde kalıp kalmaması önemli olacaktır. 

Eda KaradağYazar Hakkında :