TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda 325 baz puan faiz indirerek, %19.75’ten %16.50’ye çekti">

Merkezden ikinci büyük indirim

TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda 325 baz puan faiz indirerek, %19.75’ten %16.50’ye çekti. Beklentiler doğrultusunda bir indirim olduğu için sürpriz olmadı. Ağustos ayında açıklanan enflasyon rakamlarındaki düşüş, Merkezin elini daha da rahatlattığı için faiz konusunda alanı bulunuyordu. Temmuzdaki 425 baz puanlık indirimin ardından ikinci büyük adımını bu toplantısında atmasını bekliyorduk ve beklentiler doğrultusunda 325 baz puan indirime gitti. 

Karar metnini incelediğimizde, temmuz ayındaki metne göre birkaç ifadenin eklendiğini gözlemliyoruz. 

* Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır.

* Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret etmektedir.

* Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur.

* Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. 

Yukarıdaki ifadelerin eklemesiyle, Merkezin net bir şekilde enflasyon konusunda iyimser olduğunu görmek mümkün. Temmuz ayı enflasyon raporunda 2019 yıl sonu enflasyon beklentisi %13.9 seviyesinde bulunuyor. Bugünkü karar metninde, yıl sonunda enflasyonun %13.9’un da altında kalabileceği ifade edilmekte. Merkezin enflasyon konusunda elinin her geçen ay daha da rahatlamasını bekleyebiliriz. Aralık ayında aylık bazda negatif enflasyon ile karşı karşıya bile kalınabilir. Bu doğrultuda, enflasyon hedefler doğrultusunda ilerlediğinde, Merkezinde kademeli bir şekilde faiz indirimine devam etmesini bekleyebiliriz. Bu yıl sonuna kadar TCMB’den toplamda 150-200 baz puan aralığında ilave bir indirim olmasını öngörebiliriz.   

Merkez bundan sonraki süreçte de başta Fed olmak üzere diğer Merkez Bankalarını da yakından izlemeye devam edecektir. Gelecek hafta 18 Eylül günü Fed toplantısı bulunuyor. Fed’den 25 baz puanlık bir faiz indirimi bekleniyor. Bu durum, gelişmekte olan ülkeler açısından olumlu olabileceği gibi Türkiye tarafından da pozitif karşılanabilir. 

Piyasalara etkisi, Merkezin bu kararının ardından USDTL kurundaki baskı kalktı ve kur aşağı yönde tepki vererek daha da rahatlamış oldu. Net bir şekilde yönünü aşağı çevirdi demek zor. Ancak bu ortam kurun yükselişini bir süre daha zorlaştıracak gibi duruyor. Kısacası, TL varlıklar adına olumlu bir karar geldi. Teknik olarak, 50 haftalık ortalamanın 5.60 seviyesinde olduğunu, bu seviyenin altına düşmekte zorlanabileceğini söyleyebiliriz. Bu seviyelerden Dolara talep gelebilir. Ancak, ciddi bir yükseliş beklemiyoruz. Yukarıda kritik direnci 22 haftalık ortalamasının geçtiği 5.78 seviyesinden geçiyor. Bu doğrultuda, bundan sonraki süreçte kur için çok büyük bir değişiklik beklemiyoruz ve fiyat hareketi 5.70-5.75 aralığında yoğunlaşmaya devam edebilir.