2018 yılının son TCMB toplantısı sona erdi. TCMB, piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizini %24.00 seviyesinde">

Merkez izleme modunda

2018 yılının son TCMB toplantısı sona erdi. TCMB, piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizini %24.00 seviyesinde sabit tuttu. 

Karar metnine bakıldığında, ekim ayındaki toplantısına göre bu ayki toplantısında enflasyona yönelik daha sert söylemlerin yerini yumuşak tonlama almış durumda. Ancak yine de enflasyonda yukarı yönlü risklerin devam ettiğini de vurguladığı dikkat çekiyor. Aynı zamanda, bir önceki metinde kur geçişkenliği ile ilgili ifadelerin metinden çıkarılmış olması kur geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisinin azaldığına yönelik bir mesaj veriyor. TCMB’nin bu ayki karar metnini sadeleştirdiğini söyleyebilirim. Kısacası, mevcut metnin faiz artırım tonlamasından çıktığını ve faiz indirimlerini izleme sürecine giren bir tonlama olduğunu söylemek mümkün. 

Geçtiğimiz hafta, TCMB 2019 yılı toplantı tarihini açıklamıştı ve 2019 yılının ilk toplantısı da 16 Ocak tarihinde gerçekleşecek. Ancak bu konjonktürde, 16 Ocak gününe kadar olağanüstü bir durum olmadıkça TCMB ocak ayındaki toplantısını da pas geçebilir. 2019 yılında da bir süre daha enflasyondaki görünümü izlemek isteyecektir ve enflasyonda kalıcı bir iyileşme görene kadar da sıkı duruşunu korumasını düşünüyoruz. 

Kararın ardından piyasalarda mevcut dengeleri etkileyen bir durumun olmadığını gözlemliyorum. USDTL kuru karar sonrası beklentilerimiz doğrultusunda 5.30 seviyesine doğru gevşedi. Ancak 5.30 seviyesinin altına doğru gerilemediğini ve yeniden 5.34 seviyelerine yükseldiğini izliyorum. Bu durum, kur üzerinde ilave bazı risk algılamalarının olduğunu ifade ediyor olabilir. Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon açıklaması, gelişmekte olan ülke para birimlerinin zayıf seyretmesi gibi faktörler kur üzerindeki baskıda etkili olduğunu düşünüyoruz. Gelecek haftaki Fed toplantısında 2019 yılına yönelik faiz artırım projeksiyonlarının kurlar üzerinde daha önemli bir etkisi olabilir.