TCMB piyasa beklentilerinin dışında politika faizini değiştirmedi. TCMB’nin bu toplantıda faiz hamlesini pas ge&cced">

Merkez "Büyüme" dedi

TCMB piyasa beklentilerinin dışında politika faizini değiştirmedi. TCMB’nin bu toplantıda faiz hamlesini pas geçmesi TL’nin sert bir şekilde negatif fiyatlanmasına neden olmuş durumda. 

Karar metninde haziran ayına göre değişiklikler dikkat çekiyor. Metindeki ifadeler göz önünde bulundurulduğunda, TCMB’nin temmuz ayını neden pas geçtiğini anlamak mümkün.

İç talepte yavaşlama sinyallerinin arttığına dikkat çekilmekte. Bu durumda, ekonomide soğumayı daha fazla hızlandırmak istemediğine yorum getirebiliriz. Kısacası, TCMB’nin bu seferki hamlesinde öncelik enflasyon yerine büyümeye yer verilmiş görünüyor. 

TCMB, haziran ayındaki metinde, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar verildiğini belirtmişti ancak bu ay ki metinde, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuş. Merkez, sıkı para politikası konusunda daha şahin söylemlerle karşımıza çıkmış durumda. 

Enflasyon içinse fiyatlamalar üzerindeki riskin sürdüğü yinelenirken, enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun süreceği mesajını yineledi.  

24 Haziran Türkiye’de yapılan seçimler ve 09 Temmuz günü açıklanan yeni kabine sonrası TCMB’nin ilk toplantısıydı. Piyasalar oldukça merakla bu toplantının sonucuna odaklanmıştı. Özellikle TL’nin son günlerdeki negatif ayrışması, enflasyonda çift haneli rakamların sürdüğü ve kurlarda rekor seviyeleri konuştuğumuz bu dönemde Merkezden faiz artışı beklentisi oldukça güçlenmişti. 

Ancak, bu toplantısında anlaşılıyor ki Merkez sadece piyasadaki oynaklığı göz önüne almayarak ekonomideki soğumayı daha da hızlandırmamak adına faize dokunmak istemedi. 

Piyasaların tepkisine baktığımızda, Merkezin kararının ardından USDTL’de sert bir şekilde yukarı yönde tepki görüldü. Kur şu sıralarda 4.93 seviyesinin üzerinde. İlk fiyatlamaları bir refleks hareketi olarak izliyoruz dolayısıyla bu yükselişin kalıcı bir yükseliş olmasını beklemiyoruz. İleriki dönemde 4.9280 seviyesi üzerinde yerleşik seyirler oluşması durumunda kurun yukarı eğilimi sürebilir ve yeni rekor seviyeler oluşabilir. Buna karşın, USDTL’nin 4.9280 altında kalması durumunda ise yeniden 4.77-4.88 aralığında bir dengelenme süreci görmemiz mümkün.