Merkez Bankası bir adım öne geçti

Seda Yalçınkaya
TCMB 200 baz puan faiz artırarak politika faizini %15’ten %17’ye çekti. Piyasa beklentisi politika faizinin 150 baz puan artacağı yönündeydi. Bu açıdan bakıldığında Merkez Bankası piyasanın bir adım önünden gitmeyi tercih etmiş görünüyor. Kararı olumlu olarak karşılıyoruz. Bu hamleyle Merkez Bankası enflasyonla mücadele açısında kararlı duruşunu sürdüreceği net bir şekilde ortaya koymuş oldu. 

Karar metninde güveni tesis eden açıklamalar var. Karar metininde enflasyona izin vermeyeceğinin altı çizilmiş. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde enflasyonda inatçı seyirlerin devam etmesi halinde icap ederse ince ayar niteliğinde faiz artırımı yapabileceğinin mesajını vermiş görünüyor.

Dolar kuru karar sonrası 7.54 seviyesine doğru geriledi. Kur şu an 7.57 seviyesinde seyrediyor. CDS’te çok önemli bir değişim şimdilik söz konusu değil. 5 Yıllık risk primimiz 325 seviyesinde ılımlı görünümde. Kurda önümüzdeki süreçte 7.50’ye doğru bir gerilemenin olmasını bekliyoruz. Burası güçlü bir destek. İlerleyen günlerde 7.50’nin altına geçilmesi durumunda 7’ye doğru gevşeme hareketinin sürmesi beklenebilir.

Borsada yükseliş eğiliminin artan yabancı girişlerle birlikte yeni rekorları görmesini bekliyoruz. Önemli olan kur riskiydi. Bu karala birlikte kurda ılımlı bir görünüm oluşabileceğini ve yabancı girişlerinin hız kazanabileceğini düşünüyoruz. Ancak DTH’larında hızlı bir çözülme olabileceğini söylemek zor. Mevduat faizinin artmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte vatansaşın yatırım kararının yön değiştirebileceği bir ortam oluşabilir.

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.