Mayıs ayı TÜFE verisi %0.95 seviyesinde geldi. Beklentiler %1.25 seviyesindeydi. Bu sonuçla birlikte yıllık T&">

Mayıs ayı TÜFE Değerlendirmesi

Mayıs ayı TÜFE verisi %0.95 seviyesinde geldi. Beklentiler %1.25 seviyesindeydi. Bu sonuçla birlikte yıllık TÜFE %19.50 seviyesinden %18.71 seviyesine geriledi. Çekirdek enflasyon ise %1.32 artış gösterdi. Çekirdek veride yıllık artış %16.30’dan %15.87 seviyesine geri çekildi. Bu geri çekilmelerde baz etkisinin payı da bulunuyor. 

TÜFE verisine bakıldığında Gıda grubunda %1.18 düşüş görülüyor. Gıda’nın mayıs etkisi 0.27 puan düşüş yönünde olurken, Alkollü içecekler 0.37, Ulaştırma 0.36 ve giyim ve ayakkabı grubunda ise 0.29 puan gibi yükseltici yönde etkiler görülüyor. Gıda’daki düşüş olmasa aylık veri daha yukarıda gelecekti. 

Mayıs ayında gıda ve ev eşyası grubunda düşüş gözlenirken, diğer tüm gruplarda yükseliş görünüyor. Alkollü içecekler ve tütün grubunda yapılan zamların etkisi görülürken, Ulaştırma grubundaki yükseliş enerji maliyeti ve sezon etkili olduğu söylenebilir. Ayrıca mevsimselliğin etkisinin düşürücü yönde olduğunu görmekteyiz. 

Gıda grubundaki düşüşte Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki %14.98 oranında düşüş etkili olmuş. Bunun yanında işlenmiş gıda fiyatlarında %2.75 artış bulunuyor. Enerji %0.25 gibi sınırlı bir artış gösterirken, enerji ve gıda dışı mallar grubunda %2.55 yükseliş görünüyor. Hizmet sektöründeki artış devam ediyor. 

Mayıs verisinde yıllık rakamdaki düşüşte baz etkisi bulunuyor. Geçen yıl Mayıs ayında TÜFE %1.62 seviyesindeydi. Bu yıllık enflasyonda düşüş etkisi yaratıyor. Önümüzdeki aylarda baz etkisini çok daha ciddi biçimde görmeye devam edeceğiz. Geçen yıl Haziran ayında TÜFE %2.61 seviyesindeydi. Temmuz %0.55 gibi sınırlı artarken, Ağustos %2.30, Eylül %6.30 Ekim %2.67 gibi yüksek veriler gelmişti. Kısacası Haziran ayından itibaren baz etkisinin devreye girmesi ile yıllık enflasyonda ciddi düşüşler göreceğiz. Önümüzdeki aylarda yıl sonuna kadar ortalama %1.2 gibi bir aylık enflasyon ile devam etmemiz durumunda yıllık enflasyonda %14.22 seviyesine kadar düşüş görülebilir. 

Değerlendirme 

Genel olarak gıda fiyatlarındaki düşüş dışında enflasyonda yükseliş eğilimi devam ediyor. Aylık bazda çekirdek verinin manşet verinin üzerinde gelmesi bunu gösteriyor. Önümüzdeki aylarda petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak enerji grubunda enflasyona yardımcı seyirler görülebilir. Ancak gıda fiyatlarındaki seyir yine belirleyici olacak. Yılbaşından bugüne olan enflasyonumuz %4.99 seviyesine gelmiş durumda. Yıl sonuna kadar gelecek aylarda ortalama %1.2 enflasyon oluşması durumunda yılı %14-15 aralığında bir enflasyon ile kapatabiliriz. 

Verinin TL üzerindeki etkisini nötr olarak görebiliriz. TCMB’nin faiz indirimi için elini fazla olmasa da güçlendirdiği söylenebilir. Diğer mal gruplarında dikkat çeken düşüşler henüz görülmüyor. Ancak yine de 12 Haziran toplantısında politik riskler nedeni ile pas geçmesini bekliyoruz. 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.