Küresel piyasalarda risk iştahını azaltan gelişmeler

Hüseyin Uslu
Küresel piyasalar 2021 yılında yukarı yönlü bir seyir izleyerek yılı zirve seviyelerine yakın bir yerde bitirdi. ABD endeksleri yılı %18’in üzerinde bir getiriyle sonlandırırken, Avrupa’da Almanya Dax endeksi yılı %15,8 getiri ile sonlandırırdı. İngiltere ve Fransa endeksleri ise yılı sırasıyla %14,3 ve %28,9 getiri ile kapadı. 2022 yılında ise tam tersi bir durum söz konusu. Yılın ilk 20 gününde ABD’de Nasdaq endeksindeki kayıplar %10’a yaklaşırken, S&P 500 endeksi %6 değer kaybetti. Avrupa’da da endeksler yılbaşından itibaren ortalama %1-2 kadar değer kaybetmiş durumda. Peki ne oldu da 2021 yılında güçlü bir görünüme sahip olan küresel piyasalar 2022 yılında negatif bir tablo çiziyor. Risk iştahını azaltan iki ana sebep ön plana çıkıyor. Fed’in sıkılaşma mesajları vermesi ve dünyada artan jeopolitik riskler.

Fed tutanakları sonrası Fed’in beklenenden erken bir tarihte faiz artırımına gidebileceğine dair beklentilerin oluşması küresel piyasalarda risk iştahını azaltan gelişme oldu. Artan enflasyon ve salgın kaynaklı gelişmelerin ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilemeyeceği beklentisi ile ekonomiyi destekleyici politikalara gerek duyulmadığı görüşü ön plana çıkıyor. Varlık alım programının bitmesi ile birlikte Fed faiz artırım sürecine geçiş yapabilir. Bu noktada önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısından çıkacak mesajlar piyasalar için önem arz etmektedir. Mart ayında faiz artışına gidileceğine yönelik bir sinyal verilmesi durumunda 2022 yılı için 4 faiz artırımı ön plana çıkabilir. Bununla birlikte, 2022 yılının ikinci yarısında Fed’in bilanço küçülmesine başladığını da görmemiz mümkün. İstihdam piyasasındaki toparlanma ve yılın ikinci yarısında enflasyonist baskıların azalma gösterip göstermeyeceği Fed’in izleyeceği politikada etkili olacaktır. Fed tutanaklarında faiz artırım sinyali verildiğinde ABD ve dünya genelinde vaka sayılarındaki artış bu kadar hızlı değildi. Fed tutanaklarının ardından ABD’de tarım dışı istihdam verisi aralık ayında 400 bin beklentisine karşılık 199 bin açıklandı. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dolayısıyla, gelecek hafta gerçekleşecek Fed toplantısında istihdam piyasasına yönelik verilecek mesajlar da önemli olacaktır.

Küresel risk iştahı üzerinde etkili olan diğer bir gelişme ise Rusya ve Ukrayna arasında artan gerilim. ABD ve Rusya’dan gelen açıklamalar tansiyonun artmasında etkili oluyor. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya gireceğini öngördüklerini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi durumunda bunun bedelini ödeyecektir açıklamasında bulundu. Ukrayna’nın ise Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım yakınlarında askeri tatbikat yaptığı haberleri basına yansıyor. Bölgedeki tansiyonun yükselmesi ve olası yaptırım haberleri küresel piyasalarda risk iştahını baskılayıcı bir gelişme olabilir. 

Hüseyin UsluYazar Hakkında :