TÜFE Kasım ayında beklentilerden fazla %1.44 düştü. Piyasa beklentileri %0.75 fiyatların gerileyeceği y&oum">

Kasım ayı TÜFE Değerlendirmesi

TÜFE Kasım ayında beklentilerden fazla %1.44 düştü. Piyasa beklentileri %0.75 fiyatların gerileyeceği yönündeydi. Bu veri ile birlikte yıllık enflasyon %25.24 seviyesinden %21.62 seviyesine gerilemiş oldu. 

Genel olarak bakıldığında Gıda, ulaştırma, Ev Eşyası, Eğlence ve Kültür ve çeşitli mal ve hizmetler gruplarının enflasyona negatif yönlü katkı yaptığını görüyoruz. Harcama grupları içerisinde en yüksek aşağı yönlü katkı -1.12 puan ile Ulaştırma olurken, onu -0.21 puan ile Ev eşyası ve -0.17 puan ile Gıda grubu takip etti. 

Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinde ise çekirdek enflasyonda %1.87 gerileme görülürken, yıllık bazda %24.34 seviyesinden %20.72 seviyesine geriledi. Çekirdek enflasyondaki  düşüş olumlu. 

Mallar grubunda ise Dayanıklı mallarda neredeyse %10’a varan düşüş dikkat çekerken, taze meyve sebze fiyatlarında %5 düşüşler izleniyor. Hizmet grubunda ise Ulaştırma hizmetleri %1.44 gerilemiş. Konut ve kira grupları enflasyona darbe vurmaya devam ediyor.

Enflasyondaki düşüşte kurdaki düşüşün büyük etkisi olmuş. Diğer yandan ÖTV indirimlerinin etkisi göz ardı edilemez. Dayanıklı mallardaki düşüşte bunu görebiliyoruz. Geçen ay başlatılan enflasyonla mücadele kapsamında yapılan indirimlerin etkisi Ekim verisinde görülmemişti. Kasım verisinde bunun etkileri gelmiş olabilir. 

Kur etkisinin Aralık verisinde de görülmeye devam etmesi muhtemel olabilir. Özellikle beyaz eşya ve Otomotiv’de görülen yılsonu indirimleri ve kur ayarlamalarının devam etmesi enflasyonun yılı %21 seviyelerinde kapatmasını sağlayabilir. Geçen yılın Aralık verisi %0.69 seviyesindeydi. Bu yıl Aralık verisinin bu seviye altında gelmesi yıllık enflasyonda düşüşün devamını getirecektir. 

Verinin ardından kur ve faizde gerilemeler kaydedildi. 10 yıllık tahvil faizi %16.87’den %.47’ye gerilerken, USDTRY paritesi 5.1440 seviyesine kadar gerilemesinin ardından 5.17 seviyelerinde yeniden seyrini sürdürüyor. Enflasyondaki düşüşün kalıcı bir düşüş olduğuna yönelik algıların güçlenmesi durumunda kur ve faiz üzerinde daha güçlü etkiler görülebilir. Ancak bunun için zaman ihtiyaç var görünüyor. 

Yine de enflasyonun beklentilerin altında gelmiş olmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak her ne kadar ÜFE verisi yıllık bazda %45.01’den %38.54’e gerilemiş olsa da, ÜFE ile TÜFE arasındaki makasın çok açık olması yukarı yönlü baskıların 2019 yılında da devam edebileceğini gösteriyor. Bu durum, enflasyonda kalıcı gerilemenin oluştuğu algısının tam olarak güçlenmesine engel olmakta.