Haziran TÜFE Verisi: Değerlendirme

TÜİK haziran ayını yansıtan TÜFE ve ÜFE rakamlarını açıkladı. 

Aylık bazda enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde bir görünüm sergiledi ve %1.30 olan piyasa tahminine karşılık %2.61 oranında bir artış görüldü. Yıllık bazda enflasyon rakamı ise tarihi rekorunu kırdı ve %15.39 oranında bir artış ile beklentileri aşan bir görünüm sergiledi.

Çekirdek enflasyon tarafında bozulma sürüyor…

Çekirdek enflasyonda da benzer şekilde beklentilerin üzerinde bir görünüm izlendi. %14.60 oranında artış kaydeden çekirdek enflasyon verisinin bir önceki aya ait değeri ise %12.74 seviyesindeydi. Yani haziran ayının mayıs ayından farkı 1.96 puan seviyesinde. Enerji, altın, tütün ve gıda ve alkolsüz içecekler ayrı tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon rakamının geriye kalan hesaplama kısmında bir iyileşmeden bahsetmek zor. Bu nedenle çekirdek enflasyon kesiminde bir düzelmeden bahsedebilmek adına maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların azalmasına ihtiyaç var. 

Manşet ve çekirdek enflasyon arasındaki makas açılıyor…

Manşet enflasyon beklentileri aşarken, yaşanan bu artışın altında hem baz etkisi etkili olurken, birikimli döviz kuru etkilerinin ana faktör olduğunu belirtmek mümkün. Haziran ayı içerisinde altın, enerji cephesinde yurt içi piyasaların müdahalesi olmadan yaşanan yükselişin yanı sıra gıda ve diğer alt gruplarda da belirgin düzeyde artışların olduğu dikkat çekiyor. Manşet enflasyon ve çekirdek enflasyon arasındaki fark, geçtiğimiz ay 0.49 puan olurken, bu ay 0.79 puan düzeyinde oluştuğu gözleniyor. 

Aylık bazda gıda ve alkolsüz içecekler artışta birinci sırada…

Gıda ve alkolsüz içecekler aylık bazda %5.98 oranla en yüksek artışı yaşayan grup olduğu görülüyor. Yaşanan bu artışın aylık enflasyona katkısı 1.37 puan olurken, %2.61 düzeyindeki aylık enflasyonun yarısının bu gruptan oluştuğu söylenebilir. Aynı dönem için giyim ve ayakkabı %1.15 oranında düşüş yaşarken, bunun mevsimsel etkiler ile oluştuğunu söyleyebiliriz. Yıllık bazda ise %24.26 ile ulaştırma ön planda ve bu artışı gıda ve alkolsüz içecekler %18.89 ile takip ediyor. Gıda tarafında yaşanan ciddi artışların en başlı sebebi döviz kuru kaynaklı olurken bunu takiben enerji fiyatlarında yaşanan artış ve buna bağlı olarak artan üretici maliyetleri olarak değerlendirilebilir. 
Geçtiğimiz yılın aynı döneminde eksi seviyelerde olan enflasyon rakamı bu ayki hesaplamalara dâhil değil. Özellikle de geçen senenin haziran ayı sonrasında aylık enflasyonda yaşanan yukarı yönlü eğilim göz önüne alındığında kısa vadede enflasyonda ılımlı bir iyileşmeden bahsetmek mümkün olmayabilir. Özellikle de yurt içi üretici fiyat endeksinin aylık %3.03, yıllık %23.71 oranındaki artışları göz önüne alındığında maliyet yönlü enflasyon bir süre daha konuşulmaya devam edilebilir. Bunun yanı sıra haziran ayı içerisinde gıda ve enerji cephesinde yapılan zamların yanı sıra tütün üzerinde yapılan zam değerlendirmeleri göz önüne alındığında temmuz ayı enflasyon rakamında haziran ayındaki gibi sert olmamakla birlikte yükselişin korunması beklenebilir. TCMB, enflasyon tarafındaki durumu izlemeye devam ediyor ve yaşanan bu yükseliş baz alındığında temmuz ayında merkezin sınırlı bir faiz artırımı yapması beklenebilir. 

Kur üzerindeki etkiler negatif…

Dolar/TL kuru veri öncesinde 4.6220 seviyelerinde seyrederken, verinin ardından 4.6666 seviyesine doğru sert bir tepki verdi. Anlık olarak bakıldığında 4.66 üzerindeki seyirler korunuyor. Kurun 4.65 üzerinde kalmasının gelecek periyotlarda 4.70 ve üzeri seyirlerin oluşmasına imkan verebilir. Fakat bu seviyeler hem seçim öncesinde hem de seçim sonrasında değerlendirdiğimiz ara noktalar olabilir. Kur için 4.50 – 4.55 bölgesi taban olurken, agresif bir yükselişten bahsetmek için 4.75 üzerindeki seyirleri konuşmak gerekebilir. Bu nedenle kur için 4.55 – 4.75 bandındaki dalgalanma bir süre daha izlenebilir.