Güvercin bir Fed'i geride bıraktık

Eda Karadağ
Fed nisan ayı toplantısında piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizinde değişikliğe gitmedi. Mart ayında agresif bir şekilde iki kez faiz indiren Fed’in bu toplantısında sakin kalması bekleniyordu. 

Fed’in açıklamalarına bakıldığında, Covid19 salgınına oldukça dikkat çekiyor. Salgının, orta vadede ekonomik görünüm üzerinde kayda değer riskler oluşturduğunu belirtiyor. Bu sıkıntının bir süre daha devam edeceğini ve ekonomik toparlanmanın zaman alacağını ve bu nedenle elindeki tüm araçları kullanabileceğinin bir kez daha sinyalini vermiş oldu. 

Kısa vadede ekonomi üzerinde özellikle istihdam ve enflasyon üzerinde sert bir baskının oluşabileceğine dikkat çekilmiş. Diğer yandan, hazine kağıtları, konut ve ticari mortgage menkul kıymetlerini almaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, büyük miktarlı gecelik ve vadeli repo operasyonlarını sunmaya devam edeceklerini de ifade etmiş durumdalar. İş dünyasını ve hane halkını desteklemeye devam edeceklerini söylediler. 

Fed bundan sonraki süreç için global gelişmelerin yanında ekonomik görünümü ve kamu sağlığına ilişkin gelecek bilgileri izleyeceklerini de karar metninde yer verdiler. 

Sonuç olarak, piyasaların beklentisi doğrultusunda bir Fed toplantısı açıklandı. Salgının etkilerini yakından izlemeleri ve elindeki tüm araçları kullanacaklarını belirtmeleri aslında Fed’in de bu anlamda tedirgin olduğunu bize gösteriyor. Güvercin bir Fed var karşımızda dolayısıyla piyasalara etkisi de sınırlı da olsa Dolar negatif olmuş durumda. 

Piyasalara bakıldığında, karar sonrası, EURUSD 1.0880 seviyesine doğru sınırlı bir yükseliş gösterdi. Altın üzerinde ciddi bir oynaklık görülmüyor, 1700$ çevresindeki seyir sürüyor. USDTL kurunda 6.95-7.00 aralığındaki seyir korunuyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri şu sıralarda Dolara karşı pozitif ancak TL’nin bu tablodaki gücü biraz zayıf kalıyor. Fed, piyasalar üzerinde sakin karşılandı.  

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Eda KaradağYazar Hakkında :