Günün Ajandası

Almanya Sanayi Üretimi (Haziran):  Sanayi üretimi verisi sanayi kuruluşlarının son dönemde gerçekleştirmiş olduğu üretim miktarını göstermektedir. Endekste, imalat sektörü ağırlığı en yüksek olan sektördür. Veri en son Mayıs ayında aylık 0.20% artış kaydetti. Verinin Haziran ayında aylık -0,30% azalış göstermesi bekleniyor. Beklentilerden güçlü gelebilecek bir veri Euro’yu destekleyebilir. Beklentilerin altında kalan bir verinin Euro’ya yansıması negatif olabilir. (09:00)

ABD Tarım Dışı İstihdam (Temmuz): Amerika’da her ayın ilk Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi, ekonomik aktivitedeki artışı göstermesi bakımından Fed ve piyasa tarafından takip edilen önemli bir göstergedir. Açıklandığı döneme ait olarak tarım sektörü dışında istihdam edilen kişi sayısını gösteren verinin yükseliş göstermesi, ekonomik faaliyette yaşanan iyileşmenin göstergesi olduğu için ABD Dolarının değerini artıran bir unsur olarak kabul edilmektedir. İçerik bakımından da değerlendirilmesi gereken veri için Temmuz ayı beklentisine dair medyan değerin 250 bin olarak hesaplandığı görülüyor. Haziran ayında 372 bin açıklanan verinin Temmuz ayında beklentinin üzerinde açıklanması halinde ABD Dolarının değerini artırabilir. (15.30)

ABD İşsizlik Oranı (Temmuz): İşsizlik oranı, ekonomideki işsizlerin toplam işgücü içindeki payını göstermektedir. İşsizlik oranında yaşanan yükselme, ülke ekonomisinin gelişimi için istenmeyen bir durum olmakla birlikte ülke para biriminin de değer kaybetmesine neden olması beklenir. Haziran ayında %3.6 olarak açıklanan işsizlik oranının, Temmuz ayında da 3.6% seviyesinde gelmesi bekleniyor. (15.30)

ABD Ortalama Saatlik Kazançlar (Temmuz): Veri, çalışanların saatlik olarak kazandıkları ücrette yaşanan değişimi izler. Fed tarafından yakından takip edilen bir veridir. Veri en son Haziran  ayında aylık bazda %0,30, yıllık %5,10 artış gösterdi. Temmuz ayında aylık %0,30 yıllık %4,90 artış göstermesi bekleniyor. Veride artış yaşanması Dolar’da değer artışı yaratabilir. Aksi durumda ise Dolar’da değer kaybı izlenebilir. (15:30)