Günün Ajandası

Türkiye İmalat PMI (Haziran): Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisinin 50 üzerinde olması, sektörde bir önceki aya göre genişleme olduğunu ifade ederken, 50’nin altında olması sektörde daralma olduğunu işaret etmektedir. İmalat PMI, sektör temsilcilerinden alınan bilgiler doğrultusunda güncel verilerden oluştuğu için önemli ekonomik göstergelerdendir. Mayıs ayında ayında veri 49,2 seviyesinde gerçekleşti ve daralma bölgesinde oluştu. Haziran ayına yönelik verinin beklentisi bulunmuyor. (10:00)

Euro Bölgesi İmalat PMI (Haziran): Satın Alma Yöneticileri endeksi (PMI) ilk okuma ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Normal şartlarda PMI verisinin 50 seviyesinin üzerinde olması sektördeki genişlemeyi ifade ederken, 50’nin altında olması sektörde daralmanın olduğuna işaret eder. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiler doğrultusunda güncel verilerden oluştuğu için önemli ekonomik göstergelerdendir. Son olarak Haziran ayına ait ön veri 52 seviyesinde açıklanmıştı. Haziran ayına ait nihai okuma verisinin de 52 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Veri, beklentilerden sapma göstermesi halinde Euro’ya etki edebilir. (11:00)

İngiltere İmalat PMI (Haziran): Satın Alma Yöneticileri endeksi (PMI) ilk okuma ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Normal şartlarda PMI verisinin 50 seviyesinin üzerinde olması sektördeki genişlemeyi ifade ederken, 50’nin altında olması sektörde daralmanın olduğuna işaret eder. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiler doğrultusunda güncel verilerden oluştuğu için önemli ekonomik göstergelerdendir. Son olarak Haziran ayına ait ön veri 53,4 seviyesinde açıklanmıştı. Haziran ayına ait nihai okuma verisinin de 53,4 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Veri, açıklandığı saatte Sterlin’de harekete sebep olabilir. (11:30)

Euro Bölgesi TÜFE (Haziran):  TÜFE, enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir veridir. İlk okuma ve nihai veri olmak üzere ayda iki kere açıklanmaktadır. Mayıs ayında nihai veri aylık %0,80 yıllık %8,10 artış gösterdi. Haziran ayı öncü verisinin aylık %0,80 yıllık %8,40 artması bekleniyor. Veri, Euro’da hareketliliğe sebep olabilir. (12:00)

ABD İmalat PMI (Haziran): Satın Alma Yöneticileri endeksi (PMI) ilk okuma ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Normal şartlarda PMI verisinin 50 seviyesinin üzerinde olması sektördeki genişlemeyi ifade ederken, 50’nin altında olması sektörde daralmanın olduğuna işaret eder. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiler doğrultusunda güncel verilerden oluştuğu için önemli ekonomik göstergelerdendir. Son olarak Haziran ayına ait ön veri 52,4 seviyesinde açıklanmıştı. Haziran ayına ait nihai okuma verisinin de 52,4 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Veri, açıklandığı saatte ABD Doları’na etki edebilir. (16:45)