Günün Ajandası

İngiltere GSYİH (1. Çeyrek): Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), ülke sınırları içerisinde üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin değerini gösteren makro ekonomik göstergelerdendir. Ekonomideki büyüme ya da daralmayı gösterdiği için önemlidir. İngiltere ekonomisi 1. Çeyrekte ilk okuma verisine göre çeyreklik %0,80, yıllık %8,70 büyüdü. 1. Çeyrek ikinci okuma verisinin ilk okuma verisine büyüme işaret etmesi bekleniyor. Veri, Sterlin’de hareketliliğe sebep olabilir. (09:00)

Türkiye Dış Ticaret Dengesi (Mayıs): Türkiye Dış Ticaret Dengesi Nisan ayında 6,11 milyar $ açık verdi. Mayıs ayı verisinin açıklanması bekleniyor. (10:00)

Euro Bölgesi İşsizlik Oranı (Mayıs): İşsizlik oranı ekonomide istihdam edilmeyen kesimin toplam işgücüne oranını verir. En son Nisan ayında %6,8 seviyesinde açıklanan işsizlik oranının Mayıs ayında da %6,8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Verinin beklentilerden sapma göstermesi halinde Euro’da sınırlı oynaklık görülebilir. (12:00)

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları: ABD’de devam eden işsizlik başvuruları 11 Haziran ile biten haftada  1.352 bin seviyesinde açıklandı. 18 Haziran ile biten haftada 1.310 bin seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İlk işsizlik başvuruları ise 18 Haziran ile biten haftada 229 bin seviyesinde gerçekleşti. 25 Haziran ile biten haftada 228 bin ilk işsizlik başvurusu gerçekleşmesi bekleniyor. İstihdam üzerinde önemli rol oynayan veri yakından takip edilmeli. (15:30)

ABD Kişisel Gelirler ve Kişisel Harcamalar (Mayıs): ABD kişisel gelir ve harcamalarda azalma olması  ABD Doları için olumsuz bir unsur olarak kabul ediliyor. Nisan ayında %0,40 artış gösteren kişisel gelir oranının Mayıs ayında %0,50 büyümesi bekleniyor. Nisan ayında %0,90 artan gösteren kişisel harcamaların ise Mayıs ayında %0,40 büyümesi bekleniyor. (15:30)