Günün Ajandası

Türkiye Ekonomik Güven Endeksi (Haziran): Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini göstermektedir. Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümser olunduğunu göstermektedir. Veri en son Mayıs ayında 96,7 seviyesinde açıklandı. Endekse ait Haziran ayı verisinin beklentisi bulunmuyor. (10:00)

Euro Bölgesi Tüketici Güveni (Haziran): Tüketici güveni, tüketicilerin ülke ekonomisiyle ilgili eğilimlerini ve değerlendirmelerini ölçer. Tüketim alışkanlıkları ve gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimleri hakkında bilgi verir. Veri ön yayın ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Haziran ayında öncü veriye göre -23,6 seviyesinde gerçekleşen verinin nihai -23,6 düzeyinde açıklanması bekleniyor. (12:00)

Almanya TÜFE (Haziran): TÜFE, enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir veridir. Bireyin satın alma gücünde ne ölçüde azalma yada artış olduğunu göstermektedir. Veri ön yayın ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Mayıs ayına ait nihai veri aylık %1,10, yıllık %8,70 artış göstermişti.
Haziran ayına ait öncü verinin aylık %0,40 yıllık %8,80 artması bekleniyor. Veri, beklentilerden sapma göstermesi halinde Euro’da sınırlı hareketlilik gözlenebilir. (15:00)

ABD GSYİH ve Kişisel Tüketim (1. Çeyrek): Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), ülke sınırları içerisinde üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin değerini gösteren makro ekonomik göstergelerdendir. Ekonomideki büyüme ya da daralmayı gösterdiği için önemlidir. GSYİH, 2 öncü 1 nihai veri olmak üzere 3 kez yayımlanır. Açıklanacak olan veri 1. Çeyreğe ait nihai veri olacak. İkinci okuma verisi çeyreklik %1,5 daralma işaret etti. Nihai verinin de %1,5 daralma yansıtması bekleniyor. Verinin, beklentilerin üzerinde açıklanması durumunda ABD Doları pozitif etkilenebilir. Beklentinin altında açıklanması durumunda ise ABD Doları’na etkisi olumsuz olabilir. (15:30)

Powell/Lagarde/Bailey Konuşması: Fed Başkanı Jerome Powell’ın, ECB Başkanı Lagarde’ın, BoE Başkanı Bailey’in; ECB’nin düzenlediği panelde  bir konuşma yapması bekleniyor. (16:30)

ABD DOE Ham Petrol Stokları: DOE ham petrol stokları, haftalık olarak ABD’de oluşan ham petrol stok miktarını göstermektedir. En son 10 Haziran ile biten hafta petrol stoklarında 2 milyon varil artış kaydedilmişti.  17 Haziran ile biten haftada stokların 1,4 milyon varil azalması bekleniyor. Verinin beklentilerden sapması petrol fiyatları üzerinde sınırlı hareketlilik yaratabilir. (17:30)