Günün Ajandası

Euro Bölgesi İmalat & Hizmet PMI (Mayıs): Satın Alma Yöneticileri endeksi (PMI) ilk okuma ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Normal şartlarda PMI verisinin 50 seviyesinin üzerinde olması sektördeki genişlemeyi ifade ederken, 50’nin altında olması sektörde daralmanın olduğuna işaret eder. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiler doğrultusunda güncel verilerden oluştuğu için önemli ekonomik göstergelerdendir. Son olarak Mayıs ayına ait nihai Hizmetler PMI 56,1, İmalat PMI 54,6 seviyesinde açıklanmıştı. Haziran ayına ait ilk okuma Hizmetler PMI’ın 55,5, İmalat PMI’ın 53,9 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Veri, beklentilerden sapma göstermesi halinde Euro’ya etki edebilir. (11:00)

İngiltere İmalat & Hizmet PMI (Mayıs): Satın Alma Yöneticileri endeksi (PMI) ilk okuma ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Normal şartlarda PMI verisinin 50 seviyesinin üzerinde olması sektördeki genişlemeyi ifade ederken, 50’nin altında olması sektörde daralmanın olduğuna işaret eder. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiler doğrultusunda güncel verilerden oluştuğu için önemli ekonomik göstergelerdendir. Son olarak Mayıs ayına ait nihai Hizmetler PMI 53,4, İmalat PMI 54,6 seviyesinde açıklanmıştır. Haziran ayına ait ilk okuma Hizmetler PMI’ın 53, İmalat PMI’ın 53,7, seviyesinde açıklanması bekleniyor. Veri, açıklandığı saatte Sterlin’de harekete sebep olabilir. (11:30)

TCMB Faiz Kararı: TCMB Para Politikası Kurulu, Para Politikası toplantısını gerçekleştirecek ve faiz kararını açıklayacak. Piyasa genelinde beklentiler faizlerde değişikliğe gidilmeyeceği yönünde bulunuyor. Faiz kararıyla beraber karar metninde yer alan ifadeler de piyasaların odağında olacak. TCMB’nin faiz kararı ve açıklamaları sonrasında Türk Lirası ve TL varlıklarda hareketlilik yaşanabilir. (14:00)

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları: ABD’de devam eden işsizlik başvuruları 47 Haziran ile biten haftada  1.312 bin seviyesinde açıklandı. 11 Haziran ile biten haftada 1.315 bin seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İlk işsizlik başvuruları ise 11 Haziran ile biten haftada 229 bin seviyesinde gerçekleşti. 18 Haziran ile biten haftada 227 bin ilk işsizlik başvurusu gerçekleşmesi bekleniyor. İstihdam üzerinde önemli rol oynayan veri yakından takip edilmeli. (15:30)

ABD İmalat & Hizmet PMI (Mayıs): Satın Alma Yöneticileri endeksi (PMI) ilk okuma ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Normal şartlarda PMI verisinin 50 seviyesinin üzerinde olması sektördeki genişlemeyi ifade ederken, 50’nin altında olması sektörde daralmanın olduğuna işaret eder. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiler doğrultusunda güncel verilerden oluştuğu için önemli ekonomik göstergelerdendir. Son olarak Mayıs ayına ait nihai Hizmetler PMI 52,4, İmalat PMI 57 seviyesinde açıklanmıştı. Mayıs ayına ait ilk okuma hizmet PMI’ın 53,5, imalat PMI’ın 56 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Veri, açıklandığı saatte ABD Doları’na etki edebilir. (16:45)

ABD DOE Ham Petrol Stokları: DOE ham petrol stokları, haftalık olarak ABD’de oluşan ham petrol stok miktarını göstermektedir. En son 10 Haziran ile biten hafta petrol stoklarında 2 milyon varil artış kaydedilmişti.  17 Haziran ile biten haftada stokların 1,4 milyon varil azalması bekleniyor. Verinin beklentilerden sapması petrol fiyatları üzerinde sınırlı hareketlilik yaratabilir. (17:30)