Günün Ajandası

İngiltere Perakende Satışlar (Aralık): Perakende satışlar, dayanıklı ve dayanıksız mal satışlarındaki değişimi ve trendi göstermektedir. Perakende satışlar tüketimin büyük bir kısmını oluşturur ve ekonomik büyümeye önemli ölçüde katkı sağlar.  Veri en son Kasım ayında aylık %1.40, yıllık %4.70  artış göstermişti. Aralık ayına yönelik verinin aylık %0,60 düşmesi beklenirken, yıllık verinin %3,40 açıklanması bekleniyor. Veri, beklentilerden sapma göstermesi halinde Sterlin üzerinde etkili olabilir. (10:00)

Türkiye Tüketici Güveni (Ocak): Tüketici güveni, tüketicilerin ülke ekonomisiyle ilgili beklentilerini ve kaygı düzeyini ölçer. Tüketim alışkanlıkları ve gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimleri hakkında bilgi verir. Veri, en son Aralık ayında 68.9 seviyesinde açıklandı. Ocak ayına yönelik verinin beklenitisi bulunmuyor. Aralık ayı verisinin üzerinde gelmesi piyasa tarafından pozitif algılanabilir. (10:00)

Euro Bölgesi Tüketici Güveni (Ocak): Tüketici güveni, tüketicilerin ülke ekonomisiyle ilgili eğilimlerini ve değerlendirmelerini ölçer. Tüketim alışkanlıkları ve gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimleri hakkında bilgi verir. Veri ön yayın ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır. Aralık ayında nihai veri  – 8.3 seviyesinde açıklandı. Ocak ayı öncü verisinin-9 açıklanması bekleniyor. (18:00)