Günün Ajandası

Euro Bölgesi TÜFE (Aralık):  TÜFE, enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir veridir. İlk okuma ve nihai veri olmak üzere ayda iki kere açıklanmaktadır. Aralık ayı ilk okuma verisi aylık %0.4 yıllık %5.0 seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayı nihai okuma verisinin aylık %0.4 yıllık %5.0 artışa işaret etmesi bekleniyor. Veri, beklentilerden sapma göstermesi halinde Euro’da hareketliliğe sebep olabilir. (13:00)

TCMB Faiz Kararı: TCMB Para Politikası Kurulu, Para Politikası toplantısını gerçekleştirecek ve faiz kararını açıklayacak. Piyasa genelinde beklentiler faizlerde değişikliğe gidilmeyeceği yönünde bulunuyor. Faiz kararıyla beraber karar metninde yer alan ifadeler de piyasaların odağında olacak. TCMB’nin faiz kararı ve açıklamaları sonrasında Türk Lirası ve TL varlıklarda hareketlilik yaşanabilir. (14:00)

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları: ABD’de devam eden işsizlik başvuruları 1 Ocak  ile biten haftada  1.559 bin seviyesinde açıklandı. 8 Ocak ile biten haftada devam eden işsizlik başvurularının 1.580 bine seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İlk işsizlik başvuruları ise 8 Ocak ile biten haftada 230 bin seviyesinde gerçekleşti. 15 Ocak ile biten haftada ilk işsizlik başvurularının 220 bin düzeyinde açıklanması bekleniyor. İstihdam üzerinde önemli rol oynayan veri yakından takip edilmeli. (16:30)

ABD DOE Ham Petrol Stokları: DOE ham petrol stokları, haftalık olarak ABD’de oluşan ham petrol stok miktarını göstermektedir. En son 7 Ocak ile biten hafta petrol stoklarında 4.5 milyon varil azalış kaydedilmişti.  14 Ocak ile biten haftada stokların yaklaşık 1.4 milyon varil düşmesi bekleniyor. Stokların, beklentilerin altında düşmesi petrol fiyatları üzerinde olumsuz, beklentilerden daha fazla düşmesi ise petrol fiyatları üzerinde olumlu etki yaratabilir. (18:30)