Günün Ajandası

İngiltere İşsizlik Oranı (Aralık): İngiltere’de işsizlik oranı 2019 yılından beri %3.8 ile %4 arasında seyrediyordu. 2020 yılı Temmuz ayında %4 üzerine çıkan işsizlik oranı üst üste 5 ay yükselerek Kasım ayında %5 oldu. Aralık ayında da yükselişin sürmesi ve verinin %5.1 olması bekleniyor. Salgının etkileri İngiltere ekonomisinde hissedilirken, veri 2 ay geriden açıklandığı için henüz 2. Dalganın etkilerini tümüyle yansıtmıyor. (10:00)

Euro Bölgesi TÜFE (Ocak):  TÜFE, enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir veridir. İlk okuma ve nihai veri olmak üzere ayda iki kere açıklanmaktadır. Pandemi etkileri görülmeye başlanmadan önce TÜFE verisi yıllık bazda %1’in üzerinde açıklanıyordu. Pandemi süreciyle beraber %1’in altına gerileyen veri son olarak Ocak ayında ilk okuma verilerine göre aylık %0.2 yıllık %0.9 seviyesinde gerçekleşti.  Nihai TÜFE rakamının ilk okuma verilerine paralel gelmesi halinde Euro’daki etkisinin sınırlı olması beklenebilir. (13:00)

Fed Başkanı Powell Konuşması: Fed Başkanı J. Powell ABD senatosunda yarıyıl sunumunu gerçekleştirecek. Powell’ın sunumunda ABD ekonomik görünümüne ilişkin yapacağı yorumlar, Dolar ve emtia fiyatları üzerinde etkili olabilir. (18:00)