Günün Ajandası

Almanya GSYİH (4. Çeyrek): Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), ülke sınırları içerisinde üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin değerini gösteren önemli makro ekonomik göstergelerdendir. Ekonomideki büyüme ya da daralmayı gösterdiği için önemlidir. Veri, ilk okuma verisi ve nihai veri olmak üzere 2 kez açıklanır.2. Çeyrekte Almanya ekonomisi, koronavirüs kısıtlamalarının etkisiyle bir önceki çeyreğe göre %9.7 daralma göstermişti. 3. Çeyrekte kısıtlamaların hafifletilmesiyle %8.5 büyüyen Alman ekonomisinin 4. çeyreğe dair beklentisi bulunmuyor. Veri, EuroDolar’da hareketliliğe sebep olabilir. (12:00)

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları: ABD’de devam eden işsizlik başvuruları 26 Aralık ile biten haftada  5 milyon seviyesinde açıklandı. 2 Ocak ile biten haftada devam eden işsizlik başvurularının beklentisi bulunmuyor. İlk işsizlik başvuruları ise 2 Ocak ile biten haftada 787 bin seviyesinde gerçekleşti. 9 Ocak ile biten haftada da 780 bin ilk işsizlik başvurusu gerçekleşmesi bekleniyor. Veri istihdam üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle yakından takip edilmeli. (16:30)

Fed Başkanı Powell Konuşması: Fed Başkanı J. Powell’ın Princeton Üniversitesi’nde bir söyleşiye katılması bekleniyor. Powell’ın ekonomi ve para politikasında yönelik yorumları piyasalar tarafından yakından takip edilecek. (20:30)