Günün Ajandası

Türkiye Sanayi Üretimi (Kasım): Sanayi üretimi verisi sanayi kuruluşlarının son dönemde gerçekleştirmiş olduğu üretim miktarını göstermektedir. İmalat sektörü, hesaplamada ağırlığı en yüksek olan sektördür. Salgının ekonomiye etkileri kaynaklı veri 2020 yılı Nisan ayında yıllık bazda 31,4%, Mayıs ayında %19,9 daralma göstermişti. Ekonomide toparlanmanın başlamasıyla Haziran ayından beri artış gösteren veri, son olarak Ekim ayında %10.2 artış gösterdi. Kasım ayında sanayi üretiminde artışın sürmesi ve verinin %9.6 artması bekleniyor. Veri iki ay geriden açıklandığından dolayı etkisi sınırlı kalabilir. (10:00)

Euro Bölgesi Sanayi Üretimi (Kasım): Sanayi üretimi verisi sanayi kuruluşlarının son dönemde gerçekleştirmiş olduğu üretim miktarını göstermektedir. İmalat sektörü ağırlığı en yüksek olan sektördür. Sanayi üretimi verisinde yükseliş yaşanması durumunda ülke para birimine olumlu etki etmesi beklenmektedir. Veri en son Ekim ayında yıllık %3.8 daralma aylık %2.1 artış göstermişti. Kasım ayını yansıtacak verinin yıllık %3.3 daralma göstermesi beklenirken, aylık %0.2 büyümesi bekleniyor. (13:00)

ABD TÜFE (Aralık): Tüfe, fiyatlar genel düzeyindeki değişimi ölçmek için kullanılan önemli bir veridir. Bireyin satın alma gücünde ne ölçüde azalma yada artış olduğunu göstermektedir. Veri en son Kasım ayında yıllık %1.2 aylık %0.2 seviyesinde açıklanmıştı. Kasım ayını yansıtacak verinin yıllık %1.3 aylık %0.4 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Fed’in projeksiyonlarını belirlerken önemle takip ettiği veri, beklentilerden sapma göstermesi halinde Dolar üzerinde etkili olabilir.(16:30)

ABD DOE Ham Petrol Stokları (8 Ocak): DOE ham petrol stokları, haftalık olarak ABD’de oluşan ham petrol stok miktarını göstermektedir.  En son 1 Ocak ile biten hafta petrol stoklarında 1.5 milyon varil azalış beklentilerine karşılık 8 milyon varil azalış kaydedilmişti.  8 Ocak ile biten haftada stokların 2.7 Milyon varil azalması bekleniyor. Stokların, beklentilerin altında azalması petrol fiyatları üzerinde olumsuz, beklentilerden daha fazla azalması ise petrol fiyatları üzerinde olumlu etki yaratabilir. (18:30)

Fed Bej Kitap Raporu: Fed’e bağlı 12 bölgeye dair açıklanacak ekonomik rapor, güncel ekonomik durum hakkında bilgi vermektedir. ABD ekonomisinde, pandemi nedeniyle ekonominin ne derecede etkilendiği hakkında bilgi verebilir. Bu nedenle takip etmekte fayda var. (22:00)